• Primećena belonokta vetruška, vrsta sokola za koju se smatra da je iščezla

    Nedaleko od Novog Bečeja primećena je belonokta vetruška, koja se smatra iščezlom gnezdaricom Srbije, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.   Ornitolozi pomenutog Društva Radislav Mirić i Damir Trnovac su, naime, tokom istraživanja orlova krstaša, u blizini Novog Bečeja zabeležili jedinku belonokte vetruške.   PROČITAJTE JOŠ: Na “Cvetnoj pijaci” i jedan od […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Primećena belonokta vetruška, vrsta sokola za koju se smatra da je iščezla

    Nedaleko od Novog Bečeja primećena je belonokta vetruška, koja se smatra iščezlom gnezdaricom Srbije, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

     

    Ornitolozi pomenutog Društva Radislav Mirić i Damir Trnovac su, naime, tokom istraživanja orlova krstaša, u blizini Novog Bečeja zabeležili jedinku belonokte vetruške.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Na “Cvetnoj pijaci” i jedan od najvećih odgajivača kaktusa Pavle Filep

     

    Belonokta vetruška je vrsta sokola koja naseljava otvorene mozaične predele sa kamenjarima i stepskim fragmentima u Mediteranu, Bliskom Istoku i srednjoj Aziji. U okruženju Srbije gnezdi se na ostrvima u Hrvatskoj, u južnoj Hercegovini, Albaniji, Severnoj Makedoniji, Grčkoj i na istoku Bugarske. Hrani se pretežno insektima, manjim gušterima i glodarima.

     

    – Na istraživanom terenu nismo zabeležili orlove krstaše, ali smo zato imali nesvakidašnji prizor. Posmatrali smo i fotografisali vrlo retku i ugroženu belonoktu vetrušku – kaže Radislav Mirić.

     

    On dodaje da je početkom 20. veka ova vrsta bila redovna gnezdarica u našoj zemlji. Međutim, usled degradacije staništa i trovanja je gotovo iščezla na teritoriji Srbije.

     

    Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Belonokta vetruška je u gnezdilišnom periodu u više navrata posmatrana kod Preševa 1998, kao i ponovo 2011. godine. Poslednjih pet godina jedinke ovog malog sokola nekoliko puta su fotografisane i na Pešterskoj visoravni. Za region Vojvodine, tačnije Bačke, postoje malobrojni podaci sa kraja sedamdesetih godina prošlog veka. Stoga je ovaj nalaz izuzetno značajan, objavilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Slobodno vreme