Otvoren dućan iz 1926. godine: U ovakvoj trgovini su pazarili naši preci (Foto)
Zavičajni muzej „Kotarka“ u Novom Miloševu, smešten u objektu koji pripada ambijentalnoj celini dvorca grofovske porodice Karačonji, postao je bogatiji za Dućan Đorđa i Akoša Bauera iz 1926. godine. Ovaj stari dućan je, tokom manifestacije „Jesenja noć muzeja“, koju je krajem septembra po prvi put organizovalo Udruženje za negovanje tradicije Novi Bečej, svečano otvorio […]
Zavičajni muzej „Kotarka“ u Novom Miloševu, smešten u objektu koji pripada ambijentalnoj celini dvorca grofovske porodice Karačonji, postao je bogatiji za Dućan Đorđa i Akoša Bauera iz 1926. godine.
Ovaj stari dućan je, tokom manifestacije „Jesenja noć muzeja“, koju je krajem septembra po prvi put organizovalo Udruženje za negovanje tradicije Novi Bečej, svečano otvorio Čaba Mezei, čukununuk Đorđa Bauera. Tom prilikom je, u prelepom ambijentu Žitnog magacina, upriličena i izložba fotografija koja prikazuje život čuvene trgovačke porodice Bauer iz Beodre, nekadašnjeg sela koje se danas nalazi u sastavu Novog Miloševa. Takođe, bila je ovo i prilika da se prikaže sve ono što je u prethodnom periodu urađeno u Zavičajnom muzeju „Kotarka“.
PROČITAJTE JOŠ: Retko koja porodica u Vojvodini nema svoj špic-name
– Dobili smo puno eksponata od porodice Bauer. Bila bi šteta da sve to ne zaokružimo u jednu celinu. Zato smo napravili postavku dućana iz 1926. godine, prema fotografijama koje smo dobili od potomaka familije – priča za portal zrenjaninski.com predsednik Udruženja za negovanje tradicije Novi Bečej Dragan Rauški.
Rauški je, inače, zajedno sa Sašom Stokićem i Lidijom Josimović, i priredio izložbu posvećenu Bauerovima.
Đorđe i Akoš Bauer bili strastveni kolekcionari
Ideja o osnivanju muzeja u Novom Miloševu začeta je još dvadesetih godina prošlog veka. Đorđe i Akoš Bauer su bili strastveni kolekcionari, sakupljači antikviteta i vizionari. Od 1926. godine fotoaparat Akoša Bauera je beležio na stotine prizora iz Beodre, Karlova, Novog Bečeja, Bača i mnogih mesta u Vojvodini. Kolekcija fotografija broji preko 1.500 jedinica. Sve one su skenirane i čine značajan fundus u Muzeju „Kotarka“.
Za njihovog života muzej nije osnovan. Međutim, unuka, odnosno ćerka Ilona – Iluci Mezei Bauer bila je prva donatorka kod osnivanja zbirke u „Kotarci“ i stalni priređivač tekstova za Priloge za monografiju Novog Miloševa.
– Tetka Ilonka nam je davala značajne podatke. Poklanjala je predmete na kojima nam zavide i ozbiljniji muzeji. Ujedno je prenela žicu donatorstva na svog sina Čabu, koji je u stvari zaokružio priču. Podario nam je mnoštvo predmeta i omogućo otvaranje Dućana Bauerovih. Da bi dućan danas bio pred posetiocima, zaslužni su i stolar Dobrivoj Dakić, koji je izradio nedostajuće delove, i Osnovna škola „Miloje Čiplić“, koja je poklonila nekoliko ormana. Radmila Rauški je sa porodicom danima radila replike proizvoda iz 1926. godine. Iskra Popov je farbala, pripremala i ređala sve što se nalazi u dućanu – navodi Dragan Rauški, koji je sve to uspeo da sabere i da stvori čaroliju u vidu Dućana Bauerovih.
Pored dućana, na spratu Žitnog magacina nalazi se i izložba posvećena porodici Bauer. Od bezbroj prikupljenih fotografija bilo je teško izabrati nekoliko desetina i na njima prikazati porodični život tokom više od 100 godina.
PROČITAJTE JOŠ: Ovako je nekada bilo: Mužljanci nas vratili u neka prošla vremena (Foto)
– Trudili smo se da izaberemo one posebno zanimljive. Te fotografije mogu da nam dočaraju dešavanja u nekadašnjoj Beodri i da pokažu porodični i društveni život tog vremena – ističe Rauški.
Zavičajni muzej „Kotarka“ ima bogatu zbirku
Inače, realizacija ideje o pretvaranju objekta „Kotarka“ u Zavičajni muzej započeta je još 1994. godine. Tada je počelo intenzivno prikupljanje eksponata za buduću zavičajnu zbirku. Ona trenutno broji više od 7.000 predmeta. Radovi na rekonstrukciji samog objekta započeti su 2001. i teku u kontinuitetu do danas.
U Zavičajnom muzeju „Kotarka“ predstavljen je, između ostalog, istorijat urbanističkog i graditeljskog razvoja Novog Miloševa, grofovske porodice Karačonji, tri crkvene parohije, trgovine i zanatstva… Jedna prostorija je posvećena predstavljanju tekstilnih rukotvorina i pokućstva. Druga prikazuje gostinsku – prednju sobu sa krevetom, klupom, stolom i stolicama, ormanom i dolovom, krparama i ćilimima. Tu su i drugi zanimljivi detalji koji upotpunjuju i dočaravaju život „gazdačke“ porodice s kraja 19. veka.
– Drugi deo „Kotarke“, sa autentičnom drvenom konstrukcijom, rekonstruisan je 2011. godine. On je u celini posvećen poljoprivredi. Drvena dugačka kola, posuđe, letnja kuhinja sa svim predmetima za spremanje hrane, saonice, kao i sitan poljoprivredni alat smešteni su u središnjem delu objekta. Poljoprivredne mašine i alatke – kolica, trijeri za žito, kantar, plugovi, burad za vino, mašina za zaprašivanje žita, sanduk za brašno, pogrebna kola, te brojne fotografije, dočaravaju razvoj poljoprivrede tokom 19. i 20. veka – naglašava Rauški.
Restauracija Žitnog magacina
Pored „Kotarke“, u kojoj je smešten deo postavke Zavičajnog muzeja u Novom Miloševu, započeta je i rekonstrukcija i restauracija Žitnog magacina.
– Nakon rekonstruisanog krova na Žitnom magacinu tokom 2012. i 2013. godine, za koje je sredstva obezbedilo Ministarstvo kulture i informisanja, Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin je ponovo 2014. konkurisao kod istog ministarstva za rekonstrukciju prizemlja. Sredstva su dobijena i početkom 2015. uređeno je prizemlje. Obiman posao je završen u predviđenom roku. Stoga je „Noć muzeja 2015“ godine održana u novootvorenom prizemlju. U delu prizemlja su postavljeni panoi koji su dočarali graditeljsko nasleđe porodice Karačonji koje se nalazilo u Srbiji, Mađarskoj i Rumuniji. Pored toga, prizemlje dobija i nameštaj koji se svojevremeno nalazio u dvorcu Karačonjijevih – Kaštilju. Tu su klavir, bilijarski sto, salonska garnitura i stolice. Deo prostora se oprema nameštajem – stolicama i foteljama. Njih koristi publika kod praćenja raznih programa i manifestacija – objašnjava Dragan Rauški.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Sredstva dobijena na konkursu „Gradovi u fokusu 2016“ iskorišćena su za završetak radova. Pristupilo se potpunoj rekonstrukciji sprata na objektu. Nakon završetka radova na spratu, izrađena je postavka, sa replikama slika župana Torontalske županije i panoima na kojima su prikazani svi aspekti življenja u Novom Miloševu od druge polovine 19. veka. Ovde se nalaze i postavka nameštaja i restaurirani tekstilni predmeti iz crkava u Novom Miloševu.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
BRAVO BEODRANI I KARLOVČANI!!!
SAMO SLOŽNO NOVOMILOŠEVČANI!!!
POZDRAV IZ ELEMIRA!