Naš nekadašnji sugrađanin Čarls Kater dobio srpsko državljanstvo
Amerikanac Čarls Kater posle deset godina boravka u Srbiji stekao je i srpski pasoš, i time se pohvalio na društvenim mrežama. Mnogi su, međutim zaboravili da je Čarls za prvi dolazak u Srbiju odabrao baš Zrenjanin i jedno vreme je proveo u našem gradu. Novinari koji sada rade za portal zrenjaninski.com tada su sa […]
Amerikanac Čarls Kater posle deset godina boravka u Srbiji stekao je i srpski pasoš, i time se pohvalio na društvenim mrežama.
Mnogi su, međutim zaboravili da je Čarls za prvi dolazak u Srbiju odabrao baš Zrenjanin i jedno vreme je proveo u našem gradu. Novinari koji sada rade za portal zrenjaninski.com tada su sa njim radili intervju. Bilo je to u septembru 2011. godine.
Splet čudnih okolnosti i društvena internet mreža Fejsbuk potpuno su okrenuli životni put Amerikanca Čarlsa Katera, koji je jedno vreme bio žitelj Zrenjanina. Trenutno je nastanjen u Novom Sadu. On je svojevremeno kazao da namerava da u Srbiji ostane najmanje godinu, možda dve.
– Međutim, nije isključeno da se ovde i oženim, i zauvek ostanem u Srbiji – bez mnogo premišljanja je pre devet godina pričao Čarls Kater.
On je zaljubljenik u Srbiju, gorljivi „zastupnik“ srpskih interesa i naroda sa ovih prostora.
Predrasude i loše mišljenje o Srbiji
Priznaje da o Srbiji ranije nije znao baš ništa, a kao i svim njegovim sunarodnicima servirane su mu propagandne priče sa krajnje negativnim kontekstom, naročito u vreme bombardovanja Jugoslavije. Ne krije da je podlegao predrasudama i da je o zemlji i ljudima, koji su mu sada komšije i prijatelji, imao loše mišljenje.
– Sasvim slučajno, nakon komentara koji sam napisao na Fejsbuk stranici, ušao sam u polemiku sa dvojicom mladića iz Srbije. Vremenom je naš dijalog krenuo u drugom pravcu. Postali smo prijatelji, uspostavili stalni kontakt. Oni su mi predložili da dođem u Srbiju, u Zrenjanin, i poslušao sam ih – priseća se Čarls.
Pročitajte još: ŽENA ZA PRIMER: Tanja Prohaska se odlično snalazi u više životnih uloga
Njegov pohod tada nije naišao na odobravanje, ni od roditelja, braće i poznanika. Seća se Čarls i reakcije svog šefa na poslu, koji je zgranut njegovom najavom da uzima odmor i kreće u Srbiju, naprosto kriknuo – Znači, više te živog neću videti!
– Brkali su Srbiju i Sibir, pa me je tadašnja devojka pitala, šta ću ja u Sibiru i Rusiji. Bilo je svakojakih reakcija. Najbliži su strahovali za mene, a i sam sam bio u strepnji, naročito od reakcija starijih u ovoj zemlji. Zbog toga je gostoprimstvo i srdačnost koju sam ovde doživeo za mene bio pozitivan šok, i imao sam potrebu da svima to kažem – veli naš sagovornik.
Volontirao predajući engleski jezik
Te 2011. godine Čarls je prethodno posetio festival Egzit, koji je ispratio sa društvom, i dopalo mu se što je bilo mnogo stranaca. Posle kratkog boravka u Novom Sadu, došao je u „svoj“ Zrenjanin.
Našao je i stan, za njega neshvatljivo jeftino za sto evra mesečno. Volontirao je predajući engleski jezik u jednoj privatnoj školi i u Ekonomskoj školi u Zrenjaninu. Krug prijatelja u Srbiji postajao je sve veći. Čarls je raskinuo sa devojkom koju je imao u Americi. Priznaje da su Srpkinje mnogo lepe, i to ga nagoni na pomisao da postane srpski zet.
– Sve mi se ovde dopada, porodični odnosi, kontakti i okupljanja mnogo su čvršći i češći, prijateljstva su iskrenija i bez predrasuda. Nije bitno ko ima para, a ko ne. A gostoljubivost je neverovatna – kaže Čarls.
„Volite Srbiju“, bila je i tada, a i sada je poruka Čarlsa Katera.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
Ovo samo budala može da uradi. Sa njime verovatno nešto nije baš „u vinklu“.
Е мој бивши кад ћеш схватити да постоји људи који не мисле као Ви.
Sramota, a neko ko je u Srbiji preko 20 godina i završio osnovnu i srednju školu ne može da dobije državljanstvo.. Dno dna!