• Kolege kažu da je pravi mađioničar: Velibor Mitrić izrađuje kanadske kanue

    Velibor Mitrić iz Banatskog Despotovca, sela na području grada Zrenjanina, ima vrlo zanimljiv hobi. Velibor, naime, pravi kanadske kanue.   Prvi kanu napravio je za sebe, jer je oduvek voleo veslanje. Dok ga nije napravio, veslao je Tamišem u plastičnom čamcu.   – Tamiš mi je u krvi, na toj reci sam odrastao i od […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kolege kažu da je pravi mađioničar: Velibor Mitrić izrađuje kanadske kanue

    Velibor Mitrić iz Banatskog Despotovca, sela na području grada Zrenjanina, ima vrlo zanimljiv hobi. Velibor, naime, pravi kanadske kanue.

     

    Prvi kanu napravio je za sebe, jer je oduvek voleo veslanje. Dok ga nije napravio, veslao je Tamišem u plastičnom čamcu.

     

    – Tamiš mi je u krvi, na toj reci sam odrastao i od kada znam za sebe vreme sam provodio na vodi. Pre tri godine odlučio sam da zamenim plastični čamac kanuom, ali i da ga sam napravim. Naručio sam iz Kanade priručnike, gledao kako se pravi i skidao savete sa interneta, jer nisam stolar. Preko interneta sam naručio i potreban alat i polako, sa mnogo volje i strpljenja, napravio sam prvi kanu. Onda sam samo nastavio da ih izrađujem – priča Velibor Mitrić za portal zrenjaninski.com.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Nova kolekcija je stigla: Obucite se u butiku “Samsara” od glave do pete

     

    On dodaje da mu njegove kolege iz Kanade kažu da je pravi mađioničar.

     

    – Ne mogu da veruju da sam samouk napravio prelep kanadski kanu – kaže naš sagovornik.

     

    kanadski kanu

     

    Za izradu jednog kanua potrebno oko 250 sati

     

    Za izradu jednog kanua treba mu oko 250 sati, zato što između pojedinih operacija drvo ili lak moraju da se suše. Kako kaže, nije napravio dva ista kanua, jer ih sam ukrašava, i to na prirodan način, kombinacijom drveta.

     

    – Kanu mora da bude čvrst, a lagan. Najlakša drva su topola i lipa, ali od njih kanu ne bi bio lep. Zato najviše koristim jelu, ali i soforu, pareni orah, mahagoni… Nisam mislio da ću se time baviti, ali ljudi vide kod mene kanu, pa požele i oni da ga imaju, tako da sam počeo da ih pravim i za prodaju. I onda sam shvatio da moram da napravim i vesla. Moji kanui su najvećim delom od prirodnog materijala, od drveta, jedino ih plastificiram epoksi smolom i staklenim platnom i na kraju premazujem specijalnim UV lakom – otkriva Mitrić.

     

    kanadski kanu

     

    Svojim kanuom Velibor je obišao celu Srbiju.

     

    – Kanu je lagan, stavim ga na nosač na automobilu i krenem. Preveselao sam celu Srbiju, jezera, Savu, Dunav, Tisu, Tamiš, Begej… Ipak, najlepši predeli gde sam veslao su Ritovi gornjeg Podunavlja. Te lepote na svetu nema – smatra Velibor.

     

    Iako kod nas kultura vožnje kanua nije još toliko zastupljena, sve je više zaljubljenika u vodu i veslanje.

     

    – Na Tamišu sam napravio mali eko kamp i nije da nema zainteresovanih. Najviše dolaze iz Beograda i Novog Sada. Održavaju tim bildinge na reci, a ja im organizujem kanu avanture. Tamiš kod Banatskog Despotovca je fantastičan. Priroda je toliko bujna, praktično nedirnuta. Nismo ni svesni koje bogatstvo imamo. Samo veslanje nije teško, lako se savlada i ako se prate uputstva, uživanje je neizmerno – završava razgovor za naš portal Velibor Mitrić.

     

    kanadski kanu

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Slobodno vreme