Hijaluronski fileri i 7 najčešćih zabluda koje ih prate
Hijaluronski fileri odavno nisu više samo privilegija bogatih i poznatih. U svetu antiaginga i estetske medicine na njih se već dugo, sa pravom, gleda kao na eliksir mladosti, alternativu hirurškim zahvatima i magični štapić koji koži momentalno vraća jedrinu, punoću, svežinu i mladolikost.
Iskusni lekari koji koriste hijaluronske filere u svakodnevnom radu dobro su upoznati sa svim prednostima i dobrobitima koje oni imaju po kožu. A da li je to slučaj i sa pacijentima i onima koji bi želeli da svoj izgled ulepšaju i promene?
Danas je dostupno mnogo informacija o hijaluronu i čini se da o njemu znamo sve, a da li je zaista tako? Koliko zapravo znamo o hijaluronu i veoma popularnoj proceduri aplikacije hijaluronskih filera?
Ljudi imaju različita mišljenja i predrasude o estetskim tretmanima, pa zbog toga i ne čudi što postoji i dosta različitih zabluda o filerima. Upravo su zablude ono što često može dovesti do zabrinutosti oko stvari koje zapravo nisu tačne i nemaju veze sa istinom.
U ovom tekstu, stručni tim poliklinike Diva dr Bogdanović ukazaće na 7 najčešćih zabluda sa kojima se susreću u svakodnevnom radu kada je reč o hijaluronskim filerima i predočiti istinite informacije o ovoj omiljenoj i najčešće obavljanoj proceduri.
Šta je hijaluron, a šta su hijaluronski fileri?
Pre nego pređemo na zablude, hajde da saznamo šta je to hijaluron i na njemu bazirani hijaluronski fileri? Supstanca koja se prirodno nalazi u koži i ima sposobnost vezivanja velike količine vode u tkivu, čime održava hidrataciju, naziva se hijaluronska kiselina. Već od 25. godine njena proizvodnja u koži se smanjuje, što vodi gubitku hidriranosti, elastičnosti i tonusa kože.
Idealna procedura za nadoknadu ove tako važne kiseline su hijaluronski fileri, koji imaju skoro isti sastav kao hijaluron u koži. Ovo su biorazgradivi, prozirni, sterilni gelovi koji su visoko kompatibilni sa našim tkivom i upravo je visoka usklađenost sa našim organizmom glavni razlog zbog čega retko dovode do alergijskih reakcija.
Zabluda 1: Procedura je bolna i neprijatna
Istina: Imamo lepe vesti, a to je da se pre samog tretmana koristi anestetik u vidu kreme, te se može reći da je sama procedura komforna.
Zabluda 2: Neću ličiti na sebe nakon aplikacije hijaluronskih filera
Istina: Preterivanje u količini ubrizganih hijaluronskih filera može dovesti do deformacije i nepoželjnog izgleda. Kako se ovako nešto ne bi desilo izuzetno je važno odabrati lekara specijalistu sa iskustvom. Za hijaluronske filere ne važi izreka „što više, to bolje“ već naprotiv, umerenost, odgovarajuća vrsta i količina filera i, najvažnije, dobro poznavanje anatomije lica.
Zabluda 3: Svi hijaluronski fileri su isti
Istina: Nisu svi fileri isti. Postoje fileri različite gustine, tvrdoće ili mekoće, a u zavisnosti od regije lica u koju se aplicira i onoga što se želi postići, iskusan lekar će izabrati odgovarajući filer. Čvršći fileri se preporučuju kada je potrebno postići lifting efekat i podići jagodice ili korigovati bradu. Mekši fileri se bolje uklapaju u dinamičkim regijama lica i kada je licu potrebno vratiti volumen ili korigovati asimetriju.
Zabluda 4: Oporavak nakon aplikacije dugo traje i imaću modrice i podlive
Istina: U poliklinici Diva dr Bogdanović hijaluron se aplikuje posebnom tehnikom sa pixel kanilom (tupom iglicom). Ova tehnika obezbeđuje veću preciznost i kontrolu preparata prilikom aplikacije, a nakon nje nema potrebe za oporavkom jer nema podliva i modrica i vrlo brzo je moguće vratiti se dnevnim aktivnostima.
Zabluda 5: Nakon filera koža izgleda lošije nego pre njih
Istina: Tamo gde su se hijaluronski fileri nalazili u koži se kasnije ugrađuju molekuli vode i upravo zbog toga i nakon što se potpune razgrade volumen tkiva ostaje i 30% veći nego pre. Dakle, koža jednom tretirana hijaluronskim filerom izgleda mlađe i lepše i bolje se ponaša u budućnosti jer je više hidrirana i zadržava jedrinu.
Zabluda 6: Jednom aplikovan hijaluron se ne može istopiti
Istina: Hijaluronski fileri se tope enzimom hijaluronidazom u slučajevima kada je aplikovano previše hijalurona ili kada je ubrizgan na pogrešno mesto.
Zabluda 7: Hijaluronske filere može aplikovati bilo ko
Istina: Proceduru obavljajte samo u proverenim medicinskim ustanovama, kod lekara specijalista, jer su samo oni kvalifikovani i imaju neophodno znanje i iskustvo, savladali su tehniku i prošli dodatne obuke za primenu hijalurona.
U poliklinici Diva dr Bogdanović očekuje vas 9 lekara specijalista estetske hirurgije i dermatologije koji sofisticiran i lep izgled lica postižu suptilnim korekcijama hijaluronom, sa osećajem za skladne proporcije i uz poštovanje prirodne fizionomije lica.
Pozovite Polikliniku Diva i zakažite pregled, besplatne konsultacije ili proceduru na telefone +381 63 338 334 i 011 32 42 841.
Lekari poliklinike Diva na 3 adrese:
Kosovska 34,
Njegoševa 19a, Slavija i
Bulevar Zorana Đinđića 125d, Novi Beograd.