• Gordana Pandurov iz Elemira već dve decenije se bavi proizvodnjom kora

    Gordana Pandurov iz Elemira dve decenije se bavi proizvodnjom kora, poslom koji po zvaničnoj specifikaciji spada u stare zanate.   Gordana je jedna od retkih proizvođača kora za burek i pite u okruženju. Koradžija je do pre nekoliko decenija bilo mnogo više, ali su zanatlije odustale pred navalom gotovih, industrijski proizvedenih, pa samim tim i […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Gordana Pandurov iz Elemira već dve decenije se bavi proizvodnjom kora

    Gordana Pandurov iz Elemira dve decenije se bavi proizvodnjom kora, poslom koji po zvaničnoj specifikaciji spada u stare zanate.

     

    Gordana je jedna od retkih proizvođača kora za burek i pite u okruženju. Koradžija je do pre nekoliko decenija bilo mnogo više, ali su zanatlije odustale pred navalom gotovih, industrijski proizvedenih, pa samim tim i jeftinijih proizvoda od testa.

     

    – Ne samo što sam gotovo jedina, nego što je to zanat koji je bio rezervisan za muškarce. U pitanju je proizvodnja u kojoj ima mnogo ručnog rada, koji je fizički vrlo zahtevan. I sama se pitam kako izdržavam, a sve češće i dokle ću izdržati – priča Gordana Pandurov za portal zrenjaninski.com.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Održana degustacija mladih vina u organizaciji udruženja “Sveti Martin”

     

    Ona dolazi iz porodice pekara i, kako kaže, odrasla je sa brašnom.

     

    – Moj otac Trpko Simonovski bio je pekar u Elemiru. Kad je otvorio pekaru, pravio je samo hleb a onda, kasnije, i burek. Moja majka je smatrala da i ja treba da ostanem u toj branši, ali ne da mesim hleb nego da pravim kore. Tako da sam ovaj zanat naučila od majstora za kore, a ne od oca – kaže Gordana.

     

    Gordanin radni dan počinje u ranim jutarnjim satima

     

    Kore se prave od brašna, vode i soli. Gordanin radni dan počinje u 4.30 časova.

     

    – Prvi deo posla je mešenje testa. Kad se testo umesi, potrebno je da se odmara, bar dva – tri sata. Onda sledi tegljenje, odnosno razvlačenje. To radim ručno na specijalnim stolovima. Testo se onda seče na meru i ide u tople valjkove za sušenje. Svakog dana proizvedem između 20 i 30 kilograma kora – priča naša sagovornica.

     

    Gordana proizvodi deblje i tanje kore. Deblje su za burek i pite, a tanje za pite sa jabukama, bundevama, baklave…

     

    – Domaće kore su mnogo kvalitetnije i ukusnije nego industrijske. Ipak, vreme čini svoje, i danas su industrijske zastupljenije. Razlog je verovatno i cena – ističe Gordana.

     

    Kore pravi danima kada nije na pijaci. Zrenjaninci njen proizvod znaju po nazivu „Elkor“.

     

    – To je skraćenica od elemirske kore – kroz osmeh nam otkriva ova vredna žena.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Slobodno vreme