Dragan Milin spremio pobedničke oblatne po receptu koji datira još iz 1914. godine
Na drugoj „Oblatnijadi“, koja je nedavno održana u Farkaždinu, selu na teritoriji grada Zrenjanina, najbolju oblatnu napravile su žene iz Udruženja žena „Vredne ruke“ iz Crepaje. U pojedinačnoj konkurenciji, pobedu je odneo Farkaždinac Dragan Milin.
Za mnoge je to bilo iznenađenje, ali ne i za Farkaždince, jer oni dobro znaju kulinarske veštine njihovog mladog meštanina.
– Po zanimanju sam kuvar i jednako dobro znam da napravim i slane i slatke delikatese. Do pre tri godine sam radio u jednom poznatom zrenjaninskom restoranu. Divno mi je bilo, ali sam se vratio na selo, jer i na selu ima posla preko glave i može da se, bar onaj ko vredno radi, od toga i živi – priča za portal zrenjaninski.com Dragan Milin.
Dragana smo zatekli na pašnjaku, gde čuva krave. Teško se danas nađe čoban, pa se Dragan menja sa jednim starijim meštaninom svakog drugog dana.
– Na paši imamo 20 krava muzara, a kod kuće u štali i bikove i junice, u dvorštu živinu, u oboru svinje… Posla stvarno ima preko glave, pa ne kuvam često, a i nema potrebe, jer kod kuće još kuva baka, uskoči mama, a ja tek ponekad – uz osmeh priča naš sagovornik.
Pobedničku oblatnu Dragan je napravio po starinskom receptu, koji je njegova baka nasledila od svekrve. Recept je iz davne 1914. godine.
– Volim da pravim jela po starinskim receptima. A recept za oblatnu je sledeći: dve šolje šećera se prvo karamelizuju, pa se dodaju dve šolje vode, da se dobro „ušpinuje“. Kuva se čitav sat, a smesa mora da vri, da baca ključ. Onda se dobro umuti šest belanaca od svežih i ohlađenih jaja, i to u potpuno čistoj posudi. U mlaku smesu se umešaju belanca, sve se dobro izmeša i filuju se oblatne – otkriva Dragan Milin.
U devetočlanoj porodici Milin sad je u jeku pripremanje zimnice. Kuva se paradajz, stavljaju krastavci. Baka je skuvala pekmez od belih šljiva a, kako kaže Dragan, ne radi to svake godine. Taj starinski pekmez prava je poslastica u zimskim danima.
Imaju i svoje povrće, pa se svi u kući žure da ono što je rodilo sačuvaju u teglama.
– Najviše volim takozvanu svilenu papriku. Ko nije probao, neka proba. Dobro se opere i očisti pet kilograma paprike, da li šilje ili slonovog uva, po izboru. Paprika se prepolovi, pa se napravi preliv od 250 grama šećera, 250 grama soli, jednog vinobrana i jednog konzervansa. Doda se 100 grama belog luka iseckanog ili prepolovljenog, nakidanog peršunovog lista, zatim jedan lovorov list, biber u zrnu, i sve to se prelije preko paprike. Ostavi se 24 sata da odstoji i povremeno promeša. Onda se ređa u tegle, ali ne gusto. Paprika ne sme da se sabija, stavi se plastična mreža da se ne podigne i dobro zatvori. Ova paprika zimi ima ukus kao sveža, hrskava je i jako lepa – objašnjava naš sagovornik.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Dodaje i da voli da ide na razne manifestacije, da pomaže, da poji u crkvi… I za sve nađe vremena.
– Svako jutro počinjem molitvom i čitanjem psalama. To me smiruje i daje snagu za dan koji je preda mnom. A da li ću ga provesti na pašnjaku, u štali, na njivi, u povrtnjaku ili u kuhinji, nije važno – završava ovu lepu priču Dragan Milin iz Farkaždina.