Članice nekoliko udruženja žena predstavile tradicionalni nedeljni ručak
U okviru projekta „Banatski dani teku“, sinoć su u atrijumu Narodnog muzeja Zrenjanin članice udruženja žena iz grada i nekoliko sela predstavile tradicionalni nedeljni ručak. Šta se to obavezno nalazilo na nedeljnoj trpezi prikazale su članice udruženja „Gradnulički biseri“ iz Zrenjanina, „Banaćanke“ iz Torka, „Remus“ i Klub žena iz Mužlje, „Ruža“ iz Aradca, Kluba […]
U okviru projekta „Banatski dani teku“, sinoć su u atrijumu Narodnog muzeja Zrenjanin članice udruženja žena iz grada i nekoliko sela predstavile tradicionalni nedeljni ručak.
Šta se to obavezno nalazilo na nedeljnoj trpezi prikazale su članice udruženja „Gradnulički biseri“ iz Zrenjanina, „Banaćanke“ iz Torka, „Remus“ i Klub žena iz Mužlje, „Ruža“ iz Aradca, Kluba žena iz Belog Blata i Asocijacije žena Mesne zajednice Elemir.
PROČITAJTE JOŠ: Ružica i Goran su izgovorili sudbonosno DA, a evo ko se još venčao
Zanimljivo je da je tradicionalni nedeljni ručak i kod Srba i kod Rumuna, Mađara i Slovaka gotovo identičan.
Pre obavezne kokošije supe, služi se štrudla sa sirom. Supa se kuva od domaće koke, zakuvava rezancima ili knedlama, a nakon supe servira se rinflajš, odnosno kuvano meso, šargarepa i krompir uz soseve od paradajza, mirođije ili višanja.
Nakon toga sledi pečenje. Nedeljom je to gotovo uvek bilo pohovano pileće meso uz sezonsku salatu od krastavaca ili kupusa. U mađarskoj kuhinji, uz pečenje ide i kompot, najčešće od višanja i dunja, ali može i od breskve ili kajsije.
Kolači su neizostavan deo nedeljnog ručka i to su najčešće štrudle sa makom, orasima, višnjama, slatkim sirom, rogačem… U sezoni jabuka, pravi se lenja pita. Na trpezi vojvođanskih Mađara tradicionalan desert su prženi listići, a kod Slovaka čuvene herovke.
Za svečanije prilike se mesi i pogača
Nekada se za svečanije prilike mesi i pogača. Najstarija članica „Gradnuličkih bisera“ Mara Kirćanski umesila je za ovu priliku pogaču, koja ima tradicionalnu banatsku šaru.
– Recept je jednostavan, ali treba malo iskustva da se ona uplete. U pola litre mleka i dva decilitra vode, rastopim jedan kvasac, dodam malo šećera i malo soli. Kada se podigne, testo mesim rukama koje malo nauljim. Napravim šest obgi. Tri premažem šećerom, tri šećerom i margarinom, pa se od njih naprave valjci i onda se pletu. I to je to – kaže za portal zrenjaninski.com Mara Kirćanski, koja je za svojih 86 godina umesila stotine ovakvih pogača.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Tokom tri dana trajanja manifestacije „Banatski dani teku“ prikazano je ono što predstavlja nematerijalno kulturno nasleđe Banata i naroda koji naseljavaju Banat – narodne pesme i igre, tradicionalni zanati i veštine i trpeza. Autorka projekta je Rajka Grubić, muzejska savetnica – etnološkinja Narodnog muzeja Zrenjanin.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.