BOŠKO ZAKIN OD MALOG DRVEĆA STVARA UMETNOST (FOTO)
Umetnost gajenja i oblikovanja malog drveća u posudama, do skora ne tako poznata u našim krajevima, počinje da stiče sve veću popularnost. U Japanu i Kini bonsai je poznat više od 1000 godina, a u Evropi tek nekoliko decenija. Kada otkrijete svu lepotu prirode u malom, obožavaćete bonsai. Ova drevna kineska veština nastala je kao […]
Umetnost gajenja i oblikovanja malog drveća u posudama, do skora ne tako poznata u našim krajevima, počinje da stiče sve veću popularnost. U Japanu i Kini bonsai je poznat više od 1000 godina, a u Evropi tek nekoliko decenija. Kada otkrijete svu lepotu prirode u malom, obožavaćete bonsai. Ova drevna kineska veština nastala je kao odgovor na želju lenjog kineskog cara koji nije voleo da putuje da prirodu svog carstva smesti u svoj vrt.
Boško Zakin je pre 10 godina počeo da gaji bonsai, a čika Joca iz Žablja, koji ima rasadnik, preneo mu je iskustvo koje je potrebno za bavljenjem ovim hobijem.
– Dugo godina treba da prođe da bi se jedno drvo odgajilo. Prvo treba pronaći sadnicu, u prirodi ili rasadniku. Ja uglavnom nabavljam u rasadniku u Žablju i rasadniku „Eden“ u Zrenjaninu. Adekvatna plitka saksija, pravilna kombinacija zemlje, redovno održavane vlage, uz redovno podrezivanje korenja, kupiranje vrhova grana i formiranje prirodnog izgleda drveta daju pogled na stablo koje kao da stoji u daljini. Oko drveta komad stene, mahovina i šljunak čine ambijent što prirodniji. Četinari su najlepši jer su zeleni tokom cele godine, međutim, i japanski javor i ginko su jako zahvalni jer menjaju boje tokom godine. Bonsai ne sme da bude viši od metra, i najlepši su oni koji izrastu oko 30-40 cm – ispričao je za portal zrenjaninski.com Boško Zakin, i dodao da je njegovo drveće staro između 10 i 15 godina.
Važno je znati da drveće uzgajano bonsai metodom nije genetski modifikovano, smanjeno na patuljasti rast i da nije minijaturno zbog bilo kakve surovosti, kao što mnogi smatraju. Naprotiv, ljubitelji bonsaija ovom drveću daju posebnu pažnju, negu, hranu i vodu, pa pravilnim uzgajanjem biljka preživi pun životni vek poput iste vrste u prirodi.
Pored bonsai drveća naš sagovornik je veliki ljubitelj biljaka i životinja. U svom botaničkom vrtu gaji 40-tak vrsta biljaka među kojima su ginko, bambus, tisa, akacija, japanska šljiva, nar, smokva, lešnik, judino drvo, dud, kao i drugo lekovito i začinsko bilje. Nekada je u svom vrtu imao i mali zoo-vrt i u njemu vevevrice, srne, fazane, lisicu, vuka, tigra, pantera, sokolove, sove i mnoštvo drugih životinja. Danas se bavi samo biljkama, a jedan od hobija mu je sakupljanje figura sove, njegove omiljene ptice. Pre nekoliko godina imao je izložbu bonsaia i figura sova u zrenjaninskom Narodnom muzeju, koje su bile zapažene i veoma posećene.
Veliki pozdrav za mog Trenera. Najbolji Trener ikada, čovek moj Itebeja! Zbog njega sam postao bolji čovek. HVALA