• Žitelji okolnih mesta dolaze u Radojevo sa balonima za vodu

    Vest da meštani Radojeva, malog sela u opštini Nova Crnja, na samoj granici sa Rumunijom, imaju sreću da piju verovatno najkvalitetniju vodu u srednjem Banatu, izazvala je poslednjih nedelja veliku pažnju javnosti.   Kako je portal zrenjaninski.com već pisao, voda u Radojevo stiže pravo sa Karpata. Jedan krak, kako se smatra, vodonosne žile spustio sa […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Žitelji okolnih mesta dolaze u Radojevo sa balonima za vodu

    Vest da meštani Radojeva, malog sela u opštini Nova Crnja, na samoj granici sa Rumunijom, imaju sreću da piju verovatno najkvalitetniju vodu u srednjem Banatu, izazvala je poslednjih nedelja veliku pažnju javnosti.

     

    Kako je portal zrenjaninski.com već pisao, voda u Radojevo stiže pravo sa Karpata. Jedan krak, kako se smatra, vodonosne žile spustio sa Karpata pravo do Radojeva. Od te vode se napravilo jezero. Iz njega, uz pomoć bunara, potisnih pumpi i cevi, voda stiže do domaćinstava u Radojevu. Stoga u ovo selo, sa balonima za vodu, dolaze i meštani Nove Crnje, Zrenjanina i mnogih drugih sela i gradova.

     

    – Natoče po pet – šest balona i nose. Voda u balonima može da stoji i po mesec dana, a da ne promeni ukus, miris i boju – kaže za naš portal Branislav Pavlišan, koji je obavljao funkciju sekretara Mesne zajednice Radojevo od 1983. do prošle godine.

     

    Pročitajte još: Moto klub Petrovgrad donirao namirnice ugroženim porodicama iz Aradca

     

    Karpati su od Radojeva udaljeni oko 45 kilometara.

     

    – Zna se da na Karpatima ima snega maltene do leta. Jedna žila je našla put, prošla ispod granice i stigla do našeg sela. To je čista voda koju je izbistrio karpatski krečnjak i sa malim količinama hlora dovodimo je do savršenstva. Kada su rađene analize, profesor Božo Dalmacija je rekao da je voda tako dobra da bi Radojevo moglo biti banjsko lečilište. Naravno, od toga nije bilo ništa, ali voda je i dalje odličnog kvaliteta – ističe Pavlišan.

     

    Potrošnja vode u selu vremenom se povećavala

     

    Voda je, inače, iz seoskih bunara, a bilo ih je na svakom ćošku, tekla sama. Uz hidrofore, puštana je do svake kuće. No, kako se potrošnja vode u selu povećavala, tako su bunarima bile potrebne i pumpe. Onda su došle restrikcije struje, pumpe često nisu radile, pa je redovno snabdevanje vodom postalo problem. Tako je bilo do 1983. godine.

     

    – Tada je u selu otvorena ekonomija „1. oktobar“, pa je za njene potrebe bušen novi bunar, što je radila novosadska „Hidrosonda“. Ugrađene su dve cisterne kapaciteta 5.000 litara i odatle je krenulo i snabdevanje sela vodom. Tako je do danas – objašnjava Pavlišan.

     

    Situacija se promenila utoliko što sada planove za vodu iz Radojeva ima i opština Nova Crnja, koja bi nekako da je dovede bar do Srpske Crnje, ako ne i dalje. Za to su potrebna ozbiljna sredstva, ali to bi moglo da bude rešenje da i ostala mesta u ovoj maloj opštini dobiju ispravnu i kvalitetnu planinsku vodu.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vesti Zrenjanin