• U BAŠTI SA IZABELOM: Šta je bamija i kako se uzgaja

    Mladi plodovi se mogu kuvati i dinstati sa raznim vrstama povrća i mesa

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Bamija je jednogodišnja biljka. Nekima je poznata kao Okra. Na prvi pogled izgleda kao paprika. Stabljika je u početku zeljasta, ali nakon određenog vremena odrveni.

    bamija

    Nega ovog povrća je veoma jednostavna. Traži samo redovno zalivanje. Ona voli toplo područje, pa je mi možemo uzgajati kada nema mraza. I najmanji mraz može potpuno uništiti biljku.

    Seme bamije možete posejati direktno u zemlju krajem marta, razmak između biljaka treba da bude oko 20 cm. Razmak između redova – 50 i 70 cm. Preporučljivo je bamiju posejati uz dinju i krastavac, pošto biljka traže iste uslove uzgoja. Bamija ili Okra naraste i preko jedan metar visine.

    Prve plodove možete očekivati već u junu. Bamija rađa tokom celog leta. Biljka ima plodove dužine 8 cm, a branje je poprilično jednostavno.  Plod se samo zaokrene i otkine sa stabljike.

    Sasvim mladi plodovi bamije se mogu kuvati, dinstati sa raznim vrstama povrća i mesa. Mene podseća i na tikvice. Bamiju koristimo za pripremanje variva, čorbi, salata, ali je odličan i kao prilog jelima. Mogu se i konzervisati sušenjem, zamrzavanjem ili mariniranjem, jer se u svežem stanju zadržava relativno kratak period.

    Lekovita dejstva bamije: Bamija je prirodni aromatik, afrodizijak, antispazmodik, digestiv, diaforetik, diuretik, insekticid, kolorant, mucilaginoz, stimulant, vitaminozant. Lekovito delovanje bamije kod oboljenja želuca i creva pokazuje vidljive rezultate, pa se preporučuje i kao jelo u raznim redukcijskim dijetama za obnavljanje probavnog sistema. Pojačava apetit i podstiče funkcionisanje želuca. Zbog bogatstva raznim vitaminima dobro deluje na oboljenja uzrokovana nedostatkom vitamina. Bamija je poznati kolorant koji se u kulinarstvu koristi za bojenje jela (pirinač, umaci). Semenke su dobar antispazmodik za umirenje grčeva. Koren bamije sadrži veće količine sluzi te se koristi za spoljnu upotrebu kod lečenja bolesti kože, a ekstrakt – infuz za lečenje sifilisa.

    Nedozreo plod koji se rado jede koristi se i za lečenje: kataralnih infekcija (gonoreje, disurije), za jače mokrenje (diuretik), za jačanje muške potencije.

    Seme bamije koristi se za lečenje: grčeva u probavnom sistemu (antispazmodik), stimuliranje probavnog sistema, kao surogat za kafu i za jačanje srca.

    Izabela Kiš

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda