U BAŠTI SA IZABELOM: Paradajz se može proizvoditi i iz zaperaka
Otkrivamo vam i na koji način
Kao što znate, u proizvodnji paradajza imamo niz mera koje su karakteristične samo za ovu proizvodnju. Sve ove mere imaju za cilj regulisanje razvoja paradajza. Jedna od karakterističnih mera je zakidanje zaperaka.
Zaperke skidamo kako bismo formirali stablo i da bismo izbegli da se paradajz pretvori u žbun sa malim plodovima. Zaperke ukljanjamo rukama ili makazama kada dostignu visinu od 5 cm.
Međutim, ukoliko želimo da eksperimentišemo, možemo probati da proizvedemo paradajz iz zaperaka. Postupak je sledeći:
Ostavite na paradajzu zaperke dok ne narastu na 20 – 30 cm. Posle toga ih pažljivo skinite rukama. U delu bašte, u polusenci napravite blato i tamo pobodite skinute zaperke (na 10 cm). Te grane morate svaki dan zalivati. Nakon dve nedelje izrašće žile, i rasad je spreman za sadnju.
Rasad paradajza iz zaperaka nema glavni koren, već samo bočne žile. Iz tog razloga ovaj paradajz traži redovnije zalivanje.
Ako se tokom ovog meseca zaperci ožile i rasade, a iako se početkom jula pojave i cvetovi, može se računati da će prva berba biti negde krajem avgusta. Od cvetanja do zrenja plodova prođe oko 45 dana. Nega paradajza iz zaperaka je ista kao i kod klasične proizvodnje.
Ukoliko sada krenete u ovaj poduhvat, vi ćete za septembar i oktobar imati i lepe zelene plodove, kada vam paradajz treba za kiseljenje (turšiju).
Izabela Kiš