U ataru Hetina žetva suncokreta privodi se kraju: Proizvođači imaju poruku za otkupljivače
Žetva suncokreta počela je ove godine ranije nego što je to uobičajeno.
U ataru Hetina, sela na teritoriji opštine Žitište, žetva suncokreta se privodi kraju.
Za suncokret postoji mišljenje da je najsigurnija varijanta u sušnim godinama. I jeste, ali ova godina je pokazala da i suncokret ima svoje granice izdržljivosti prema ekstremnim uslovima i, nažalost, u dobrom delu Banata prinosi su veoma loši.
– Za razliku od većeg dela našeg okruga, prinos suncokreta u ataru Hetina nije toliko podbacio. Razlog je verovatno to što se mi Hetinčani već dugo vremena suočavamo sa manjkom padavina, koje su i količinski značajno manje i ređe čak i u odnosu na okolna sela, pa su naši poljoprivrednici već postali verzirani za proizvodnju u ovako nepovoljnim uslovima koji su za nas u selu maltene redovna pojava – objašnjava za portal zrenjaninski.com poljoprivredni proizvođač Goran Kovačević.
Prinosi suncokreta su varirali, pre svega zavisno od vremena setve, ali i od tipa zemljišta, budući da lakša i peskovitija zemlja mnogo slabije drži vlagu.
– Najranije posejani suncokreti su dali redovan prinos, jer su sve kritične faze razvoja – cvetanje, oplodnju i formiranje zrna, uglavnom završili pre nastupanja ekstremnih vrućina koje su nas zadesile. Konkretno, prinosi su se kretali u rasponu od 1.500 do 1.600 kilograma, pa i do preko dve tone po jutru. Mislim da je prosek u našem ataru negde na nivou 1.800 – 1.900 kilograma po jutru, što je ove godine, nažalost, za mnoge misaona imenica – dodaje Kovačević.
Kao i svake godine, pa tako i ove, o ceni suncokreta se mnogo govori u stručnoj ali i običnoj javnosti.
PROČITAJTE JOŠ: FOTO: Prodaje se petosobna kuća na Bagljašu – nalazi se u mirnoj ulici
– Što se tiče cene, ona je uvek diskutabilna. Za proizvođače kojima je rod podbacio i preko 50 odsto, a kojih ima mnogo ove godine, trenutna akontaciona cena od 40 do 42 dinara ne znači ništa. Uljare cenu pokušavaju da opravdaju lošim kvalitetom suncokreta, ali bi svakako već trebalo da razmišljaju i o sledećoj godini. Setva nove uljane repice je neizvesna, a za pretpostaviti je da će mnogi pod utiskom ovogodišnjeg lošeg roda na proleće smanjiti površine i pod suncokretom. Zato smatram da bi otkupljivači, i sebe radi, trebalo da povećaju, i to značajno, konačnu cenu, posebno zato što su cene suncokreta u okolnim zemljama dosta više nego kod nas – ističe Goran Kovačević.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu