SVAKO MESTO U OPŠTINI IMA SPECIFIČNU PROIZVODNJU
ŽITIŠTE – Poljoprivreda je dominatna privredna delatnost u opštini Žitište, koju karakterišu dobri prirodni uslovi za poljoprivrednu proizvodnju, poput kvalitetnog zemljišta, prisustva vodnih resursa i povoljne klime, navodi se u Strategija održivog razvoja ove srednjobanatske komune do 2020. godine. Stručnjaci vele da ovde najviše zemljišnih površina pripada drugoj i trećoj bonitetnoj klasi, čak 60,65 odsto, […]
ŽITIŠTE – Poljoprivreda je dominatna privredna delatnost u opštini Žitište, koju karakterišu dobri prirodni uslovi za poljoprivrednu proizvodnju, poput kvalitetnog zemljišta, prisustva vodnih resursa i povoljne klime, navodi se u Strategija održivog razvoja ove srednjobanatske komune do 2020. godine.
Stručnjaci vele da ovde najviše zemljišnih površina pripada drugoj i trećoj bonitetnoj klasi, čak 60,65 odsto, dok je u značajnoj meri zastupljeno i zemljište prve i četvrte klase. U opštini je zanemarljivo mali udeo zemljišta lošijeg kvaliteta.
Prema poslednjim podacima, navedenim u Strategiji održivog razvoja, neobrađeno, odnosno napušteno zemljište se prostire na oko 210 hektara, od čega oko 80 hektara zauzimaju napuštene farme.
„Gotovo svako mesto u opštini ima specifičnu proizvodnju po kojoj je poznato. Proizvodnja i prerada živinskog mesa je karakteristična za Žitište, a Banatsko Karađorđevo je poznato po proizvodnji semena lucerke i fabrici za preradu voća, povrća, lekovitog i aromatičnog bilja, koja ostvaruje značajan izvoz, čak i na probirljiva tržišta poput SAD“, navodi se u ovom dokumentu.
Ravni Topolovac je čuven po uzgajanju pasulja, Torda je poznata po plasteničkoj proizvodnji povrća, Banatski Dvor i Torda po stočarstvu, Hetin po lovnom turizmu, Srpski Itebej po pekarskim i mesnim proizvodima, a Novi Itebej po povrtarstvu. Male proizvodnje koje predstavljaju specifičnost opštine su organska proizvodnja, proizvodnja meda i pečuraka. Uz relativno nezagađenu životnu sredinu, navedeni resursi pružaju dobre uslove za multifunkcionalni razvoj poljoprivrede.
Prema informacijama objavljenim u Strategiji održivog razvoja opštine Žitište do 2020. godine, ovde zvanično ima više od 5.000 meštana koji se bave poljoprivredom, što predstavlja 25,5 odsto ukupnog broja stanovnika.