• Student Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Vukašin Ostojin bavi se pčelarstvom

    Vukašin Ostojin iz Orlovata, sela na teritoriji grada Zrenjanina, student je četvrte godine Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Student Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Vukašin Ostojin bavi se pčelarstvom
    Foto: Privatna arhiva

     

    Osim što studira, Vukašin Ostojin već deset godina ima jedan poseban hobi – bavi se pčelarstvom.

     

    – Prve dve košnice poklonio mi je stric i u to vreme o pčelama nisam znao ništa. Onda sam krenuo polako da učim, da bih danas imao 40 košnica i mnogo naučio o pčelama. Ali ne sve. Ono što sam naučio do sada je da su pčele toliko kompleksan organizam da ću o njima učiti celog života – počinje priču za portal zrenjaninski.com Vukašin Ostojin.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Na zrenjaninske pijace stigao mladi grašak

     

    Orlovat je bogat pašnjacima pored Tamiša, pa naš sagovornik kaže da se odlučio da proizvodi samo livadski med, odnosno da ni ne pokušava sa drugim pašama osim suncokretove.

     

    – Pčele ne selimo jer je to i za njih i za nas veliki stres. Orlovat nema uljane repice u ataru tako da smo se odlučili za livadski med i zadovoljni smo. Pčele su nam u kući, ići će na pašu početkom juna i biće tamo do Svetog Ilije. Onda sledi vrcanje. Ove godine smo imali velika uginuća. Mi oko 50 odsto, neki pčelari i do 90 odsto. No, već smo se navikli. Jedne godine su mi isprskali pčele na suncokretu, preživelo je bukvalno njih pet – nastavlja Vukašin.

     

    med
    Foto: Privatna arhiva

     

    Pčele su mu, kaže, donele mnogo zadovoljstva.

     

    – Inače volim da sam u prirodi, a sada sam u prirodi sa tako pametnim i plemenitim životinjama kao što su pčele. Mnogo bismo mogli od njih da naučimo. Organizovane su, posvećene, vredne. Kad jedna košnica ne valja, ona je osuđena na propast. Ostale ne dozvoljavaju da im jedna pokvari život. Ako kraljica ne valja, pčele je ubiju. Izgleda surovo, ali tako je. Ne dozvoljavaju da jedna košnica ili jedna jedinka pokvare ostale – objašnjava mladi pčelar.

     

    Med iz Vukašinovog pčelinjaka nađe put do kupaca u selu i u Beogradu.

     

    – Med se prodaje za bagatelu. Ne živim od toga, pa ako ne uspem da ga prodam, lagerujem ga. Nekako mislim, jednom će imati cenu. Moj med je potpuno prirodan i stalno govorim – prirodni med mora da se kristališe ili, kako mi kažemo, ušećeri. Moraju i kupci da uče i znaju šta kupuju – smatra Vukašin.

     

    vukašin ostojin
    Foto: Privatna arhiva

     

    Iako uživa u svojim pčelama, broj košnica neće povećavati.

     

    – Imam onoliko koliko mogu sam da radim i to je optimalno. Ove godine prvi put imam pomoć jednog druga i to mi je za deset godina prvi učenik – smeje se Vukašin i dodaje da će videti kakav će đak biti i hoće li ga pčele opčiniti kao njega.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Poljoprivredno gazdinstvo Delić planira da od lešnika pravi namaze i likere

     

    Naglašava i da će, bez obzira na to čime će se baviti u životu, pčele biti deo njegovog života.

     

    – Upisao sam fakultet sa idejom da postanem sveštenik. Tek na fakultetu sam saznao čime mogu da se bavim, tako da još nisam konačno odlučio. Ali, šta god to bilo, pčele će ostati deo mog života, jer su u moj život donele mnogo toga dobrog – zaključuje mladi pčelar iz Orlovata Vukašin Ostojin.

     

    pčele
    Foto: Privatna arhiva

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda