Porodica Novakov se bavi proizvodnjom jedne posebne vrste tikve (Foto)
U domaćinstvu porodice Novakov iz Tomaševca ovih dana užurbano se radi na setvi jedne posebne vrste tikve, zvane lufa, čijom proizvodnjom se oni bave poslednjih nekoliko godina. Rasad lufe je još u saksijicama i čeka da joj Dušan napravi ambijent u kom će rasti od sredine maja pa sve do oktobra, dok se i poslednja […]
U domaćinstvu porodice Novakov iz Tomaševca ovih dana užurbano se radi na setvi jedne posebne vrste tikve, zvane lufa, čijom proizvodnjom se oni bave poslednjih nekoliko godina. Rasad lufe je još u saksijicama i čeka da joj Dušan napravi ambijent u kom će rasti od sredine maja pa sve do oktobra, dok se i poslednja tikva na lozi ne osuši.
– Lufa je posebna vrsta tikve čije seme smo nabavili u Sloveniji. Krenuli smo da je sejemo iz radoznalosti, a sada je uz beli luk, čija nam je proizvodnja broj jedan u dopunjavanju kućnog budžeta, i lufa postala tržišni proizvod – priča za portal zrenjaninski.com Dušan Novakov.
PROČITAJTE JOŠ: Vladimir Matejin je odlučio da u rodnom selu uzgaja lešnike
Lufa je tikva kao i sve ostale, odnosno njen plod je jestiv. Međutim, ono što je kod lufe najtraženije – prirodni sunđer – stvori se ako se biljka ostavi na lozi dok u potpunosti ne sazri. To što bude ispod tvrde kore je zapravo prirodni materijal koji može služiti kao sunđer za kupanje ili žica za ribanje posuđa.
– Lufa je penjačica i potrebno joj je napraviti konstrukciju uz koju će svoju mrežu isplesti. Svaka biljka ima i po 20 – 30 cvetova, ali mi ih kidamo kako bi one što preostanu narasle veće. Plod počinje da dobija koru krajem avgusta i to traje sve do oktobra. Beremo ih, potapamo u vodu i ljuštimo, sve ručno. A ono što nađemo u unutrašnjosti, to je pravo blago – ističe Dušan.
Oko lufe je angažovana cela porodica
Oko lufe, koja je sve popularnija, jer je potpuno prirodni proizvod, angažovana je cela porodica. Dušanova supruga Smiljana u bašti je svakog dana. Kćerka Anđela i sin Rada uključeni su u ljuštenje, fotografisanje i plasman preko društvenih mreža. I baka Milena ima svoju ulogu u porodičnom poslu.
– Bavimo se i proizvodnjom belog luka na otvorenom. I taj posao sami radimo. Beli luk prodajemo očišćen i upleten u vence. Šaljemo ga, kao i lufu, brzom poštom i nema dela bivše Jugoslavije gde ovi naši proizvodi nisu stigli. Zanimljivo je da kupci belog luka vode jako računa o ceni, a za lufu skoro i ne pitaju. Samo pitaju ima li još – naglašava Smiljana Novakov.
Ova neobična i vredna tomaševačka porodica ponosna je i na aroniju, koju su posadili iz takoreći muke. Sada im njeni grmovi donesu rod i od 70 kilograma.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
– Volimo zanimljive biljke. O lufi smo učili sami i naučili na sopstvenom iskustvu. Slično je i sa aronijom. Imamo ideje i u vezi sa preradom. Već smo ukiselili beli luk, prerađujemo i aroniju, a imamo još planova. Sve ovo zahteva mnogo fizičkog rada, angažmana svih nas, ali mi uživamo. Ono što proizvodimo koristimo i mi u ishrani i zato se trudimo da bude što ekološki prihvatljivije. Napravili smo i naš brend i logo i, osim što nam dopune budžet, i beli luk i lufa donose nam i mnogo, mnogo uživanja – poručuju Novakovi.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.