• Pogon za prikupljanje i plasman meda olakšaće posao pčelarima

    Početak radova na izgradnji pogona za prikupljanje i plasman meda, koji gradi Savez pčelarskih organizacija Srbije, trebalo bi da stabilizuje situaciju kod otkupa i plasmana domaćeg meda, kako u zemlji tako i u inostranstvu.   U radnjama će se med iz ovih pogona prodavati pod istim brendom – Naš med.   – To za pčelare […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Pogon za prikupljanje i plasman meda olakšaće posao pčelarima

    Početak radova na izgradnji pogona za prikupljanje i plasman meda, koji gradi Savez pčelarskih organizacija Srbije, trebalo bi da stabilizuje situaciju kod otkupa i plasmana domaćeg meda, kako u zemlji tako i u inostranstvu.

     

    U radnjama će se med iz ovih pogona prodavati pod istim brendom – Naš med.

     

    – To za pčelare znači jednu sigurnost kod otkupa većih količina meda – kaže pčelar Miladin Milosavljević, koji je i sam dugo bio angažovan u SPOS-u. – Veće količine meda otkupljivale su privatne firme kojih ima nekoliko u Srbiji, ali ovo je sada drugačija situacija, sigurnija što se tiče cene, bezbednosti i plasmana, smatra Milosavljević.

     

    Prinos meda ove godine biće prosečan. Prosečne su bile i bagremova i lipova paša, sada kreće suncokretova, ali ni ona ne obećava.

     

    – Hladno je proteklih nekoliko dana i od medenja ništa – kaže Milosavljević. – Sigurno je da će doći topliji dani, ali ovo je vreme nepovratno izgubljeno. Tako da će po svoj prilici i suncokretova paša biti prosečna, zaključuje naš sagovornik.

     

    Cena meda se godinama ne menja. U Zrenjaninu se ona kreće od 500 do 800 dinara po kilogramu, a u Srbiji je med skuplji. Pogotovo tamo gde su pčelari uspeli da brendiraju svoj med, kao, na primer, Homoljski.

     

    – Ko ima nekoliko košnica, može da ceni med koliko hoće, pa možda i da ga proda po višoj ceni. Pčelari koji imaju više košnica, prodaju ga po ceni koju odredi tržište. Tako će biti i ove godine – veli Milosavljević.

     

    Prema podacima SPOS-a, u Srbiji trenutno ima više od milion i sto hiljada registrovanih košnica, i po broju košnica po glavi stanovnika, Srbija je među svetskim liderima kada je u pitanju pčelarstvo. Takođe, srpski med je posle meda sa Novog Zelanda najkvalitetniji na svetu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda