Odjavljen ptičiji grip: U srednjem Banatu trenutno nema aktivnih žarišta
Na teritoriji Srednjobanatskog okruga u ovom trenutku nema područja zaraženog ptičijim gripom, odnosno avijarnom influencom kod divljih ptica. To pokazuju podaci Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Podsetimo, Uprava za veterinu je 28. februara donela rešenje o proglašenju područja zaraženim i ugroženim od zarazne bolesti avijarna influenca kod divljih ptica na delu […]
Na teritoriji Srednjobanatskog okruga u ovom trenutku nema područja zaraženog ptičijim gripom, odnosno avijarnom influencom kod divljih ptica. To pokazuju podaci Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Podsetimo, Uprava za veterinu je 28. februara donela rešenje o proglašenju područja zaraženim i ugroženim od zarazne bolesti avijarna influenca kod divljih ptica na delu toka Tamiša, u neposrednoj blizini ribnjaka Sutjeska, u opštini Sečanj.
PROČITAJTE JOŠ: Porodica Novakov se bavi proizvodnjom jedne posebne vrste tikve (Foto)
U skladu sa propisima, rešenjem je proglašeno zaraženo područje u poluprečniku od najmanje tri kilometra od žarišta. Ono obuhvata naseljena mesta Neuzina i Sutjeska u opštini Sečanj, i Banatski Despotovac, na teritoriji grada Zrenjanina.
Rešenjem je proglašeno i ugroženo područje u poluprečniku od najmanje deset kilometara od žarišta. Ono obuhvata Botoš i Tomaševac, na teritoriji grada Zrenjanina, kao i Jarkovac, Boku i Sečanj, u opštini Sečanj.
Kako saznajemo u Upravi za veterinu, ovo rešenje je ukinuto 30. marta, čime je i odjavljena zaraza na pomenutom području. To je bio i jedini slučaj avijarne influence u srednjem Banatu od početka godine.
Ptičiji grip zabeležen i 2017. godine
Inače, u analizi rizika pojave avijarne influence na teritoriji Srbije, koji je izradila Uprava za veterinu, navodi se da je, pre ovoga, u Srednjobanatskom okrugu ptičiji grip zabeležen 2017. godine, i to kod pet labudova u Zrenjaninu i Botošu.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je, u međuvremenu, saopštilo da od marta ove godine Zavod za zaštitu prirode Srbije uglavnom odbija da preuzme ili uputi divlje ptice u prihvatilište Zoo vrta u Beogradu. Kao glavni razlog navodi se postojanje virusa ptičjeg gripa u populaciji divljih ptica.
„Na stotine jedinki zbog toga je uginulo ili završilo na oporavku u kućnim uslovima što predstavlja grubo kršenje Zakona o zaštiti prirode, pa čak i ugrožavanja javne bezbednosti i zdravlja stanovništva“, kažu u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
U ovom društvu podsećaju da su podaci o lokacijama na kojima su zabeleženi slučajevi avijarne influence u Srbiji tokom prošle i ove godine javno dostupni na stranici Uprave za veterinu.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.