MLADI I POLJOPRIVREDA: NI PODSTICAJI IH NE VEZUJU ZA SELO
NOVA CRNJA, NOVI BEČEJ – U opštini Nova Crnja stanovništvo se uglavnom bavi poljoprivredom. Samu opštinu čini centar Nova Crnja i još pet sela. – Poljoprivreda kao osnovna delatnost naših stanovnika veoma je važna stavka u svim programima i strategijama – kaže Pera Milankov, predsednik opštine Nova Crnja. – Čak 14 odsto budžeta namenjeno je […]
NOVA CRNJA, NOVI BEČEJ – U opštini Nova Crnja stanovništvo se uglavnom bavi poljoprivredom. Samu opštinu čini centar Nova Crnja i još pet sela.
– Poljoprivreda kao osnovna delatnost naših stanovnika veoma je važna stavka u svim programima i strategijama – kaže Pera Milankov, predsednik opštine Nova Crnja. – Čak 14 odsto budžeta namenjeno je poljoprivredi, što je daleko više nego u drugim opštinama, pokrajini i republici. Posebnu pažnju poklanjamo mladima jer nam je cilj da ostanu tu gde su rođeni. Izdvojio bih nekoliko najvažnijih mera. Opština Nova Crnja ima 2.600 hektara državnog zemljišta i strogo vodimo računa da je izlicitiraju poljoprivrednici iz naše opštine. Zatim dajemo 150.000 dinara subvencija za početnike i one koji nemaju više od 4 hektara zemljišta. Svako može da nabavi za taj novac šta misli da mu je potrebno, priključnu mašinu ili tele. Posebna mera podsticaja namenjena je mladima i tiče se kamate na kredite. Opština je iz budžeta plaćala kamate na kredite od 5000 evra, ističe Milankov.
Nijednu od ovih mera Miroslav Milošev iz Radojeva, sela u opštini Nova Crnja, nije koristio. Miroslav se bavi ratarstvom i stočarstvom. Nedavno je nabavio 20 grla ovaca rase „il de frans“.
– Imam relativno malo zemlje, a čuo sam da se od ovaca ove rase može dobro zaraditi, pa sam pre nekoliko meseci kupio 20 ovaca – priča Miroslav. – Ovce držim u toru, ne idu na pašnjak, zasad mi se čini da će biti dobro. Nisam konkurisao ni na jednom opštinskom konkursu, a nisam podneo zahtev ni za subvencije. Ne znam mnogo o tome. A ovce sam kupio sopstvenim sredstvima.
Miroslav dodaje da u selu gotovo da više i nema mladih. Kad krenu u srednju školu, više se u selo ne vraćaju.
– Mojih vršnjaka, 35-godišnjaka, u selu ima četvoro – napominje on.
U opštini Novi Bečej pripremaju čitav set mera podsticaja za poljoprivrednike.
– Planiramo nabavku visokosteonih junica i materijala za veštačko osemenjivanje – navodi predsednik opštine Novi Bečej Saša Maksimović. – Takođe, planirali smo i nabavku sadnica za voćnjake i vinograde, formiranje inkubatora za pčelarstvo, kao i nabavku košnica za pčelare početnike. Mislimo da je pčelarstvo dobar posao, pa već i sad sadimo medonosne sorte drveća, lipu i bagrem, a to ćemo nastaviti i dalje. Takođe, za narednu godinu planiramo otvaranje povrtarskih inkubatorskih stanica po selima – u Novom Bečeju već postoji ali želimo da inkubator ima svako selo u opštini. Ove godine u budžetu nismo imali previše prostora jer smo na vlasti tek nekoliko meseci i budžet nismo mi kreirali, ali sasvim je sigurno da će u budžetu za narednu godinu poljoprivreda imati mnogo značajnije mesto, ističe Maksimović.
Dve male, nerazvijene opštine, Novi Bečej i Nova Crnja, prema onome što smo čuli imaju mnogo sličnosti i isto toliko razlika. U Novoj Crnji, koja je prevashodno poljoprivredna opština, već godinama iz budžeta izdavaju sredstva za mlade poljoprivrednike i selo, ali to mlade na selu ne ostavlja. Na selu ostaje onaj ko želi ili baš nema drugo rešenje i sela praktično izumiru. U Novom Bečeju dosad nisu mnogo izdvajali za podsticaje, ozbiljnija izdvajanja planiraju tek za dogodine. I sela u ovoj opštini imaju negativne demografske pokazatelje.