Ljudi, šta mi to jedemo? Naložena vanredna inspekcijska kontrola meda!
Veterinarska inspekcija je naložila vanrednu kontrolu proizvodnje i prometa meda nakon objave u medijima da su od 25 analiziranih uzoraka meda, čak 22 falsifikata, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Mediji su prethodno objavili da od 25 uzoraka meda na našem tržištu, testiranih po novoj akreditovanoj metodi za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, […]
Veterinarska inspekcija je naložila vanrednu kontrolu proizvodnje i prometa meda nakon objave u medijima da su od 25 analiziranih uzoraka meda, čak 22 falsifikata, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Mediji su prethodno objavili da od 25 uzoraka meda na našem tržištu, testiranih po novoj akreditovanoj metodi za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti. U čak 88 odsto uzoraka utvrđeno je da je medu dodavana neka vrsta šećera u različitim procentima.
PROČITAJTE JOŠ: Centar za hidrauliku i pneumatiku CE-HID objavio konkurs za posao
Kako su preneli beogradski mediji, u Srbiji je počela kontrola po takozvanoj EIM-IRMS metodi za procenjivanje autentičnosti prehrambenih proizvoda. Ona je rezultat višegodišnjeg naučnoistraživačkog rada diplomiranog inženjera tehnologije Ivana Smajlovića. Inicijator prvog ovakvog ispitivanja tržišta je Klaster „Ujedinjeni za kvalitet“, u saradnji sa „Pokretom potrošača za kvalitet hrane“, zbog nemoći da se posle više godina borbe izbore protiv falsifikata meda na domaćem tržištu.
U prošlosti se suočavali sa problemom pojave falsifikata
„Laboratorija koja je radila pomenute analize meda nije ovlašćena da vrši službene kontrole. Stoga ove rezultate treba uzeti sa rezervom. Nakon dobijenih rezultata vanrednih kontrola, Ministarstvo će objaviti nalaze. U redovnim kontrolama, koje veterinarska inspekcija svakodnevno sprovodi, nije do sada bilo rezultata koji bi potvrdili pomenute navode u medijima“, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
U ministarstvu dodaju da je istina da smo se u prošlosti suočavali sa problemom pojave falsifikata na tržištu meda.
PROČITAJTE JOŠ: Vozač ste i tražite posao? Javite se poslodavcu koji zapošljava nove radnike
„Međutim, zahvaljujući pojačanim kontrolama veterinarske inspekcije u proizvodnji i prometu meda, uspeli smo da udeo takve vrste proizvoda smanjimo na najmanju moguću meru. Kao što je poznato, cilj nam je da potrošačima obezbedimo bezbedne i kvalitetne proizvode koji ispunjavaju sve propisane uslove, kao i da se u njihovim deklaracijama nalaze tačne informacije o sastavu i poreklu“, dodaje se u saopštenju.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.