KOMPANIJA „JOVANJICA“ TRAŽI KOOPERANTE: Šansa za razvoj organske proizvodnje
Proizvođačima će biti pružena puna podrška
ZRENJANIN – Kompanija „Jovanjica“, koja je u potpunosti posvećena proizvodnji i distribuciji organske hrane i ostalih proizvoda iz ove oblasti, želi da nađe kooperante na području grada Zrenjanina i da im pomogne da razviju posao.
Pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina Duško Radišić tim povodom je posetio pogone firme u Staroj Pazovi i razgovarao sa vlasnikom „Jovanjice“ Predragom Koluvijom o mogućnostima saradnje između ovog preduzeća i poljoprivrednih proizvođača, u koju bi se, po mogućstvu, uključila i lokalna samouprava.
– Iz razgovora smo saznali da kompanija trenutno ima 250 kooperanata, od Grčke do Slovenije, i da ima ugovoren izvoz robe u više zemalja, od kojih Rusija predstavlja najveće tržište. Trebalo bi da obezbedi još 2.500 kooperanata kako bi ostvarila potreban nivo proizvodnje. Dogovorili smo se da predstavnici „Jovanjice“ za desetak dana posete Zrenjanin i tom prilikom ćemo organizovati sastanak sa ovdašnjim poljoprivrednim proizvođačima – otkriva Radišić.
Po njegovim rečima, jedna od ideja je i da Grad Zrenjanin pomogne proizvođačima organske hrane po principima koji već važe u slučaju poljoprivrednog inkubatora.
– Nama je bitno da obezebedimo konstantnu proizvodnju hrane od čega može normalno da se živi – dodaje Radišić, uz napomenu da je organska hrana najveća šansa za ekonomski razvoj Srbije i da je to jedini način da srpsko selo opstane, a da seljak živi od svog rada.
Predrag Koluvija je firmu otvorio pre pet godina, kada se vratio iz Nemačke, gde je rođen i odrastao. Proizvodi „Jovanjice“, koja je postala najveći proizvođač i distributer organske hrane u Srbiji, prodaju se u svim trgovinskim lancima, a pod ovim brendom plasiraju se voće, povrće, bilje i žitarice nekoliko stotina proizvođača iz sela širom Srbije. Preduzeće danas pruža punu podršku proizvođačima koji su rešili da se profesionalno bave organskom poljoprivredom. Podrška je osmišljena tako da obuhvata sve faze organske proizvodnje, od sertifikacije, preko nabavke materijala i podrške, do otkupa i plasmana proizvoda krajnjem kupcu.
– Ljudi su sve više svesni koliko je organska hrana važna, tako da i proizvodnja, ali i potražnja na tržištu rastu veoma brzo. Zbog toga je važno da se selu i poljoprivredi vrati što više ljudi, jer će moći pristojno da zarade i žive od svog rada – ističe Koluvija.