Kokice danas slave svoj dan, a jedan Elemirac već tri decenije proizvodi kukuruz kokičar
Jedna od omiljenih grickalica svih generacija, kokice, danas slave svoj dan. Naime, 19. januar ustanovljen je kao Svetski dan kokica i na različite načine se obeležava u celom svetu. Kokice su sinonim za bioskop, šetnju, prijatno veče kod kuće… Nastaju zagrejavanjem zrna posebne sorte kukuruza na visokoj temperaturi. U odnosu na obično zrno kukuruza, […]
Jedna od omiljenih grickalica svih generacija, kokice, danas slave svoj dan. Naime, 19. januar ustanovljen je kao Svetski dan kokica i na različite načine se obeležava u celom svetu.
Kokice su sinonim za bioskop, šetnju, prijatno veče kod kuće… Nastaju zagrejavanjem zrna posebne sorte kukuruza na visokoj temperaturi. U odnosu na obično zrno kukuruza, ovo je znatno sitnije.
PROČITAJTE JOŠ: Imate poljoprivredno zemljište i želite da ga prodate? Obratite pažnju na ovaj oglas
Elemirac A. S. već tri decenije proizvodi kukuruz kokičar. Nažalost, iz godine u godinu sve manje a, kako kaže, nije siguran da će ga ovog proleća uopšte i sejati.
– Nema matematike. Proizvodnja je skupa, a kukuruz kokičar je vrlo osetljiva kultura. Smetaju mu suša i previše hemije. Najbolje bi bilo kada bi se kopao a ne špricao, i sve to jako pokupljuje proizvodnju. Sejem ga jer volim, jer mi je tradicionalna kultura, ali računice ima sve manje. Kvalitet i bezbednost ustuknuli su pred cenom, i to je to – kaže za portal zrenjaninski.com ovaj Elemirac.
Potrošač je siromašan, ne može da plati kvalitet
Nije kukuruz kokičar jedina žrtva. Pridružuju mu se i mak i, na primer, pšenica belija.
– Decenijama se bavim proizvodnjom hrane za ljudsku upotrebu. Nekada se cenio kvalitet, danas se gleda samo cena. Naša proizvodnja ne može da konkuriše onoj u svetu gde je jeftinije đubrivo i gorivo, ili gde država pomaže subvencijama. Potrošač je siromašan, ne može da plati kvalitet – objašnjava naš sagovornik.
Najveće količine kukuruza za kokice stižu nam, kaže on, iz Argentine, mak uvozimo iz Španije i Mađarske, suncokret za grickanje iz Ukrajine.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
– Nekada je bilo mnogo više proizvođača iz Srbije ali odustaju jedan po jedan. Ješćemo uvozno, nit’ ukusa nit’ mirisa, ali to nam je izgleda sudbina – navodi jedan od retkih preostalih proizvođača kukuruza kokičara sa ovih prostora.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.