Bamiju je gotovo nemoguće naći na našim pijacama i u povrtnjacima
Bamiju je gotovo nemoguće naći na zrenjaninskim pijacama, a pogotovo u ovdašnjim povrtnjacima. Iako se bamija dosta lako uzgaja, ovu ukusnu biljku sa lekovitim svojstvima retko ko se odluči da gaji. – Bamija je biljka koja se vezuje za Bliski istok i za jela koja su karakteristična za tu kuhinju, a malo ko zna […]
Bamiju je gotovo nemoguće naći na zrenjaninskim pijacama, a pogotovo u ovdašnjim povrtnjacima. Iako se bamija dosta lako uzgaja, ovu ukusnu biljku sa lekovitim svojstvima retko ko se odluči da gaji.
– Bamija je biljka koja se vezuje za Bliski istok i za jela koja su karakteristična za tu kuhinju, a malo ko zna da je ona jedan od najboljih prirodnih pojačivača ukusa i da ima lekovita svojstva – priča za portal zrenjaninski.com Ivica Malimarkov, koji godinama odvoji jednu leju u svojoj mužljanskoj bašti za bamiju.
PROČITAJTE JOŠ: Poljoprivredno zemljište: Prosečna cena hektara najniža u našem okrugu
On je seje iz semena biljke, čim prođu veliki mrazevi. Potom je rasađuje a krajem leta, kad biljka sazri, nađe se i na pijaci.
– Kad se kaže bamija, onima koji su uopšte čuli za nju prva asocijacija je čuvena Begova čorba, koja se bez ove biljke ne može zamisliti. Ali, bamija se dodaje u đuveč, u variva, a od nje se može pripremiti i samostalno jelo. Dokazano ima lekovita svojstva. Toliko je to korisna biljka za pojačavanje arome i ukusa da se može dodavati u kolače, najbolje one sa jabukama. Prilikom kuvanja, bamija pusti specifičnu sluz i onda se ta voda može dodavati u svaki kolač, a može i u sladoled – objašnjava Malimarkov.
Korisna svojstva bamije
Kada potpuno sazri, plod se osuši i onda se bamija koristi tako suva ili se u jelo dodaju semenke.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Malimarkov dodaje da mu je bamija zanimljiva biljka i da je zato gaji. Više iz hobija, ali kako nije zahtevna, uvek pretekne plodova i za prodaju. A na pijaci je zanimljiva onima koji znaju za bamiju, ali privlači i pažnju onih koji je prvi put vide.
– Kad jednom otkriju sva korisna svojstva bamije, mušterije se vraćaju – naglašava Ivica Malimarkov.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
Ljudi su na prostoru Banata prisutni stotinama godina i niko nikada nije jeo tu bamiju i nije im falila. Nije mi jasno zašto stalno izmišljamo „toplu vodu“. Jedite ono što su i naši preci jeli, a ne neke „bliskoistočne bamije“.
Prozivi dosta svjeta pogotovo gde se gaji okra,nidje ne cu da je zovu bamija,mora da je to kod nas nova rec ovog povrca bamija-okra,.redovno je imam kao prilog,za rucakmili veceru,.