Arčenje narodnih para: Otresišta koja smo platili 75 miliona dinara završila na livadi
Nešto više od 75 miliona dinara sa PDV-om Grad Zrenjanin je platio 11 uređaja za skidanje blata sa točkova poljoprivredne mehanizacije, ili kako ih poljoprivrednici nazivaju otresišta.

Umesto na atarskim putevima, jedan broj otresišta je razmontiran i završio je na livadi, pored puta za Mihajlovo. Otresišta su, prema rečima poljoprivrednika, nefunkcionalna, praktično neupotrebljiva i, što je još gore, nebezbedna.
Od pokretanja postupka javne nabavke do livade prošlo je devet meseci.
Gradska uprava Zrenjanin je javni poziv raspisala u julu prošle godine. Na javni poziv odazvala su se dva ponuđača – firme Katago construction iz Rume i Trefoil inženjering iz Beograda.
Rumljani su uređaje za skidanje blata sa točkova ponudili za 75,1 milion dinara sa PDV-om, a Beograđani za 90 miliona.
Kako je kriterijum, kao i u većini slučajeva, bila cena, 13. septembra je doneta odluka da se uređaji za skidanje blata sa točkova poljoprivredne mehanizacije nabave od firme Katago construction.
Na tu odluku su se žalili Beograđani, a Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki je pokrenula postupak. No, do obrta je došlo 23. oktobra. Firma Trefoil inženjering je odustala od svog zahteva i komisiji nije preostalo ništa drugo nego da obustavi postupak.
Tako je firma iz Rume dobila posao da postavi otresišta. U cenu od 75,1 milion dinara ušlo je uređenje terena za postavljanje otresišta, sami uređaji, odnosno njihova izrada prema crtežu, prevoz posebnim transportom, istovar kranom i pozicioniranje, montaža i puštanje u rad uz obuku određenih odgovornih lica.
I kad se sve pomnoži i podeli, ispada da jedan uređaj ili otresište košta oko 58.000 evra. Skupi ili jeftini, ali bar da su na atarskim putevima. Samo što nisu, nego nemontirani danas stoje na livadi pored puta za Mihajlovo.

– Otresišta na mnogim mestima nisu ni montirana, a tamo gde jesu, ne koriste se. Ne koriste se jer su nefunkcionalna. Nema šanse da preko njih pređe traktor sa dve prikolice. Ne može da pređe ni traktor sa priključnim mašinama. Majstori iz te firme koja je dobila posao pokušali su da ih ukopavaju, da nešto „nabudže“, ali džaba – kaže za portal zrenjaninski.com poljoprivrednik iz Aradca Dejan Rakić.
U Perlezu su otresišta postavljena na tri atarska puta.
– Otresišta su potpuno nezbezbedna. Preko njih ne može traktor sa prikolicama. Prikolice prosto guraju traktor u prelasku, pa bi se traktor prevrnuo. Pokušavali su na licu mesta nekako da poprave nepopravljivo i na kraju su ih razmonitirali i odneli – kaže za portal zrenjaninski.com poljoprivredni proizvođač iz Perleza Vojislav Malbaški.
Kako je biran ponuđač i koga su konsultovali u vezi sa postavljanjem, poljoprivrednici ne znaju, ali znaju da njih nisu.
– Neverovatno je da nas poljoprivrednike, koji znamo atar u prste, niko ništa ne pita. U Aradcu su postavili otresište na atarskom putu koji koristi 40 odsto poljoprivrednika, a nisu na putu koji koriste svi – ističe Rakić.
PROČITAJTE JOŠ: SAMO DANAS: Poklanjamo ti 5.000 RSD – evo šta treba da uradiš
Pokrajina svake godine izdvaja novac za uređenje atarskih puteva u šta spada i postavljanje otresišta. Od tih para, sami poljoprivrednici ne vide ništa.
– Mi već godinama uređujemo naše atarske puteve. Tako je u većini sela. Ponekad tražimo od grada da nam plati, na primer, ručak koji mi organizujemo posle akcije. Ne dobijemo ni za to. Ali zato jedno otresište košta 58.000 evra. I to nije slučaj samo u Zrenjaninu, nego i u ostalim opštinama – naglašava Rakić i dodaje da već godinama grad nema ni budžet za poljoprivredu.