• Uporedna analiza: Naprednjaci osvojili sedam mandata više, socijalisti dva

    Uporedna analiza aktuelnih izbornih rezultata za odbornike u Skupštini grada Zrenjanina, sa rezultatima iz 2016. godine, ukazuje na zanimljive detalje.   Prvo što je uočljivo jeste da su na izborima pre četiri godine bila 106.692 upisana birača u biračkim spiskovima na lokalu. Na upravo završenim izborima, na biračkom spisku bilo je 102.893 birača, ili gotovo […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Uporedna analiza: Naprednjaci osvojili sedam mandata više, socijalisti dva

    Uporedna analiza aktuelnih izbornih rezultata za odbornike u Skupštini grada Zrenjanina, sa rezultatima iz 2016. godine, ukazuje na zanimljive detalje.

     

    Prvo što je uočljivo jeste da su na izborima pre četiri godine bila 106.692 upisana birača u biračkim spiskovima na lokalu. Na upravo završenim izborima, na biračkom spisku bilo je 102.893 birača, ili gotovo četiri hiljade manje.

     

    Pročitajte još: Ubedljiva pobeda SNS u opštini Nova Crnja, drugi Pera Milankov

     

    I pored toga, glasačke baze Srpske napredne stranke, kao i koalicije Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije, ostale su gotovo neokrnjene. Na ovim izborima za odbornike, za listu SNS glasalo je 22.996 glasača, a pre četiri godine 23.152. Za socijaliste je ovaj put glasalo 6.070, a 2016. godine 6.174, ili samo 104 više nego ovaj put. Savez vojvođanskih Mađara ima čak povećanje. U odnosu na 2016. godinu, kada je imao poverenje 1.818 birača, sada je dobio 1.845 glasova.

     

    Među onima koji mogu biti više nego zadovoljni je i Demokratska stranka Srbije, odnosno lista „Metla 2020“, sa osvojenih 2.722 glasa. To je veliko povećanje u poređenju sa koalicijom oko DSS iz 2016. godine, koja je dobila 1.883 glasa.

     

    S druge strane, Vojvođanski front, odnosno koalicija oko Lige socijaldemokrata Vojvodine, sa osvojenih 2.545 glasova birača, ima gotovo duplo lošiji rezultat nego 2016. godine, kada su upisali 4.985 glasova na lokalu. Veliki pad zabeležila je i lista Dosta je bilo. Ona je sa 3.281 iz 2016. sada pod imenom Suverenisti, pala na 1.302 glasa. A Srpska radikalna stranka je od 3.339 glasova pre četiri godine dospela do poverenja svega 850 birača, ostavši i bez odbornika u lokalnom parlamentu.

     

    Uporedna analiza pokazuje da su LSV i Dosta je bilo u minusu

     

    Kada se uporede osvojeni odbornički mandati, SNS ih ima za sedam više – 42 u odnosu na ranijih 35. Socijalisti imaju dva odbornika više, 11 u odnosu na devet od pre četiri godine. DSS, odnosno „Metla“, sada ima pet odbornika, a pre četiri godine, u koaliciji sa pokretom Dveri, nisu ni prešli cenzus. Tri odbornika imaće SVM, za jednog više u odnosu na prethodni saziv.

     

    U minusu su Liga, koja je imala sedam, a sada će imati četiri odbornika, i Dosta je bilo, koji će imati dva odbornička mesta, u odnosu na prethodnih pet. Ako se zna da u lokalnom parlamentu ima 67 odbornika, jasno je da SNS ima komotnu većinu i za samostalno formiranje vlasti, ali treba podsetiti da su do sada bili u stabilnoj vladajućoj koaliciji sa socijalistima.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 2

    1. ČESTITKE NAJBOLJIMA!, UZ JEDNO PITANJE:
      U „ONO VREME“, SELA Grada ZRENJANINA SU IMALA „ZAGARANTOVANE“ DELEGATE U SKUPŠTINI, KAO NA PRIMER, ELEMIR JE IMAO 3, A, MISLIM DA SU MELENCI IMALI 4!
      DA LI ĆE, SADA „U DEMOKRATIJI“, SELA IMATI UČEŠĆE U UPRAVLJANJU, PREKO DELEGATA, ILI ĆE, KAO NA PRIMER ELEMIR, BITI BEZ DELEGATA I POSMATRATI SA STRANE!!!???
      TU TREBA NEŠTO MENJATI, JER SVAKO NASELJENO MESTO, NAŠEG Grada ZRENJANINA, TREBA DA IMA PREDSTAVNIKA U UPRAVLJNJU-INAČE SMO SAMO „ZAJEDNICA MESA“!!!
      PREKOR IZ ELEMIRA!

    2. Poštovani pozdrav,
      iz objavljenih podataka smanjen je broj birača za 3,6% na biračkom spisku , izlaznost je manja za 15% (2016. 56,7% , 2020. 41,5%), a vladajuće stranke su osvojile manje 0,25% biračkih glasova.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Politika