Zaposleni u biblioteci ukazuju na niz neobičnih odluka u vezi sa nabavkom knjiga
Zaposleni u Gradskoj narodnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin“ iz Zrenjanina izdali su saopštenje za javnost povodom pokrajinskog otkupa knjiga za ovu godinu.

Zaposleni u Gradskoj narodnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin“ ukazali su na, kako kažu, niz neobičnih odluka u vezi sa nabavkom knjiga koju, treću godinu zaredom, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama organizuje za javne opštinske i gradske biblioteke u AP Vojvodini, putem Konkursa za sufinansiranje nabavke knjiga i drugih publikacija.
S obzirom na činjenicu da opredeljeni iznosi za biblioteke na ovom konkursu nisu mali, ako se ima u vidu koliki je budžet za kulturu, zaposleni u Gradskoj narodnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin“ smatraju da javnost treba da bude upoznata sa načinima raspodele novca svih poreskih obveznika.
Kako ističu, zrenjaninska biblioteka je i ranijih godina upozoravala na problem republičkog i pokrajinskog otkupa, posebno kad se ima u vidu da su to, nažalost, najveće nabavke knjiga u toku godine, kada je u pitanju ova ustanova kulture iz Zrenjanina.
„Najpre, spisak knjiga koji biblioteke dobijaju da izvrše izbor željenih naslova sastavila je komisija bez konsultacija sa bibliotečkom strukom, bez sagledavanja potreba konkretnih javnih biblioteka. On sadrži i naslove koji su obavezni za biblioteke, bez obzira na podatke da li za njima postoji potreba ili ne. Poslednje tri godine, tako, u našu biblioteku stižu naslovi koji su nam potpuno nepotrebni, niti za njih postoji publika, niti potražnja po proceni bibliotekara“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da je novac koji je potrošen na taj način mogao biti upotrebljen za nabavku naslova koje korisnici, kao i bibliotekari, žele. Umesto toga, budžeti za nabavku knjiga su sve niži.
„Sledeći korak Pokrajinskog sekretarijata je još čudniji. Biblioteke dobijaju dopis u kojem se saopštava da će spisak knjiga biti dopunjen sa tri kompleta knjiga, ponovo imperativno, bez obrazloženja o načinu i razlozima izbora dopune. Pri tome, radi se o kompletima Službenog glasnika, izdavača iz Beograda, a pokrajinski otkup obuhvata izdavačku delatnost na teritoriji AP Vojvodine. I povrh svega, stigla su, ne jedan, kako nam je prvobitno rečeno, nego po dva kompleta neželjenih knjiga. Sadržaj poslatih kompleta višestruko je diskutabilan. Pre svega, predstavlja nastavak revizionistički obojenih nastojanja koja su prisutna godinama unazad i kroz republički i kroz pokrajinski otkup“, ističe se u saopštenju.
Navodi se da na kraju, kada je otkup već počeo sa realizacijom, sledi novi krajnje neobičan korak Pokrajinskog sekretarijata.
„Stiže još jedno imperativno saopštenje, ponovo bez ikakvog objašnjenja, osim jedne rečenice, da je odluka doneta ‘u skladu sa prioritetima konkursa’. Obaveštavaju se biblioteke da će spisak knjiga koji su dostavile, za iznos novca koji im je određen, biti menjan. Ne kaže se kako, zašto i u kojoj meri će biti menjan. Ne pitaju biblioteke ništa, samo nam saopštavaju da će i izbor koji smo u ograničenom prostoru obavili, biti zanemaren“, naglašava se u saopštenju.
Zaposleni u Gradskoj narodnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin“ smatraju da je ovakav netransparentan i nestručan način trošenja novca namenjenog za nabavku knjiga za biblioteke nedopustiv, ali da je, nažalost, logičan sled dugotrajnog urušavanja sistema vrednosti.
„Budžet za kulturu koji izdvaja Republika Srbija je već odraz statusa koji kultura ima u ovom društvu, od odnosa prema nacionalnoj biblioteci, do izbora nestručnih, a podobnih ljudi na upravljačka mesta u najznačajnijim kulturnim institucijama. Nije se onda čuditi ni što Službeni glasnik dobija milionske iznose za jednu ‘dopunu pokrajinskog otkupa’, ali ipak smatramo da je neophodno preneti javnosti na koje načine se troši njen novac. Ukratko, trenutni odnos države prema nabavci knjiga mogao bi se opisati u jednoj rečenici: čitaćete ne kako je napisano, već kako vam je određeno“, zaključuje se u saopštenju.
Saopštenje su potpisali Tanja Ćirić, Dragana Milin, Dragana Sabovljev, Vladimir Tot, Nataša Stojičić, Predrag Jeremić, Biljana Tasković, Ranka Konculov, Kristina Božić, Saša Trifunjagić, Nataša Stoiljkovski, Ana Davidovac, Nataša Lalić, Jelena Đorđević Perc, Tanja Đurišić i Marta Katin.