• Nova izložba u savremenoj galeriji

    Otvaranje izložbe: ponedelјak, 14. maj u 19 časova   Obnova srpske umetnosti posle 1950. godine: Beogradska grupa, Grupa 57, umetnici izvan grupa, iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin.   Izložba istražuje i vrednuje umetnička dela slikara i vajara formiranih oko 1950. godine, koji ostaju pri umetničkom rečniku usvojenom između dva svetska rata, ne učestvujući aktivno u naprednijim umetničkim idejama svog vremena koje su propagirali umetnici okuplјeni u umetničkim grupama poput „Jedanaestorice“ i „Decembarske grupe“. Okuplјeni u […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Nova izložba u savremenoj galeriji

    Otvaranje izložbe: ponedelјak, 14. maj u 19 časova

     

    Obnova srpske umetnosti posle 1950. godine: Beogradska grupa, Grupa 57, umetnici izvan grupa, iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin.

     

    Izložba istražuje i vrednuje umetnička dela slikara i vajara formiranih oko 1950. godine, koji ostaju pri umetničkom rečniku usvojenom između dva svetska ratane učestvujući aktivno u naprednijim umetničkim idejama svog vremena koje su propagirali umetnici okuplјeni u umetničkim grupama poput Jedanaestorice“ Decembarske grupe“. Okuplјeni u okviru Beogradske grupeGrupe 57 ili delujući izvan grupa, rad ovih umetnika ne označava preporod već predstavlјa obnovu modernističkih principa međuratne srpske umetnosti nakon Drugog svetskog rata. U okviru izložbe obrađene su slike i skulpture koje se čuvaju u zbirci Savremene galerije Zrenjanin, slikara: Milana Kečića, Olivere Kangrge, Majde Kurnik, Ksenije Divjak, Đorđa Bošana, Radenka Miševića, MilunaMitrovića, Boška Petrovića, Bogomila Karlavarisa, Dragoslava Stojanovića Sipa i vajara: Angeline Gatalice, Nikole Jankovića i Matije VukovićaUčešćem u Umetničkoj koloniji Ečka, od sredine pedesetih i tokom šezdesetih godina prošlog veka, ovi umetnici su uticalina formiranje umetničkih stavova i prodor modernističkog umetničkog jezika u lokalnoj sredini.

    Obzirom da je većina dela ovih autora koja se čuvaju u zbirci Savremene galerije Zrenjanin nastala tokom njihovog boravka i rada u Umetničkoj koloniji Ečka, slikari su se u koloniji najčešće obraćali temi pejzaža. Slikajući pejzaže, odnosno okolinu Ečke i prizore iz Zrenjanina, pripadnici „Grupe 57“ i „Beogradske grupe“ su se trudili da ne iznevere realnost bez obzira na stepen transponovanja koji su koristili u svojim delima. Za kolekciju Savremene galerije Zrenjanin od velikog značaja je to da su ovi umetnici u zbirci ostavili dela koja su u većini nastala tokom njihovog boravka u Umetničkoj koloniji Ečka. Predstavlјeni radovi imaju za zbirku Savremene galerije Zrenjanin ne samo umetničku, već i šire kulturnu i dokumentarnu vrednost, kao svedočanstvo o jednom vremenu u kojem su ta dela nastala. Ujedno, pored dokumenta o jednom vremenu i društvu kroz umetnička dela iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin dobijamo i dokument o jednom određenom mestu, samoj Umetničkoj koloniji Ečka, viđenoj kroz vizuru umetnika od sredine pedesetih godina prošlog veka do danas. Iz tog razloga navedena dela imaju za Savremenu galeriju Zrenjanin značaj kao dokument jedne organizacije i institucije kakva je Umetnička kolonija Ečka i mogu služiti kao materijal za potpunije izučavanje i sagledavanje srpske umetnosti druge polovine 20. veka.

    Nova izložba

    Na izložbi će, osim umetničkih dela biti postavlјena i multimedijalna prezentacija koja će uz različitu dokumentaciju vezanu za umetnička dela i same umetnike doprineti kompleksnijem predstavlјanju zbirke Savremene galerije Zrenjanin.

    Autor i kustos izložbe je Sunčica Lambić-Fenjčev.

    Izložba se realizuje u okviru nacionalne manifestacije Muzeji za 10.

    Tokom trajanja manifestacije (14 – 20. maj 2018.) predviđeni su različiti programi u izložbenom prostoru Savremene galerije Zrenjanin.

    Realizaciju izložbe je podržao Grad Zrenjanin.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Kultura