Na ovakvom razboju su se izrađivali srpski ćilimi i platna
U prostoriji stalne postavke Narodnog muzeja Zrenjanin, na drugom spratu, među predmetima u enterijeru srpske sobe nalazi se i razboj. Na ovakvom razboju su se izrađivali srpski ćilimi i platna. PROČITAJTE JOŠ: Vaskrsija Kovačević je vanserijski talenat: U muzičkim vodama od treće godine života Kako navode u Narodnom muzeju, za ćilime su […]
U prostoriji stalne postavke Narodnog muzeja Zrenjanin, na drugom spratu, među predmetima u enterijeru srpske sobe nalazi se i razboj.
Na ovakvom razboju su se izrađivali srpski ćilimi i platna.
PROČITAJTE JOŠ: Vaskrsija Kovačević je vanserijski talenat: U muzičkim vodama od treće godine života
Kako navode u Narodnom muzeju, za ćilime su upotrebljavani širi razboji, do 2,5 metra, a takav jedan ćilim prekriva sto u srpskoj sobi.
Ovaj razboj koji se nalazi na fotografijama je uzak i na njemu su se radile dve pole koje su se posle spajale.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
„Domaća tkačka radinost bila je izuzetno razvijena kod Srpkinja, Rumunki i Šokica. Tekstilni materijali koji su korišćeni u tkanju su vuna, kudelja i lan. Tokom 19. veka odomaćio se i pamuk. Vremenom je tkanje, šivenje i ukrašavanje tekstila dobilo poluzanatski karakter i to tako što su pojedine žene prodavale svoje proizvode, odnosno radile ih po porudžbini“, objašnjavaju u zrenjaninskom muzeju.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.