ZABRINJAVAJUĆE: SVE VIŠE OMLADINACA POKUŠAVA DA SE UBIJE!
ZRENJANIN – Pokušaj samoubistva maloletnika u Zrenjaninu, koje su pre nekoliko godina sprečili zrenjaninski policajci, a za koji se pročulo u javnosti, samo je jedan u nizu ovakvih zabrinjavajućih događaja. Ovaj malodobnik je, iz javnosti nepoznatih razloga, nameravao da skoči sa simsa iznad podzemne garaže u centru grada. Ali, iako je mladić u jednom trenutku […]
ZRENJANIN – Pokušaj samoubistva maloletnika u Zrenjaninu, koje su pre nekoliko godina sprečili zrenjaninski policajci, a za koji se pročulo u javnosti, samo je jedan u nizu ovakvih zabrinjavajućih događaja.
Ovaj malodobnik je, iz javnosti nepoznatih razloga, nameravao da skoči sa simsa iznad podzemne garaže u centru grada. Ali, iako je mladić u jednom trenutku pokušao da skoči sa visine od pet metara, dvojica policajaca su hitro reagovala i uhvatila ga pre nego što je uspeo u nameri da se ubije. Tokom ubeđivanja policije i golobradog samoubice došla je i ekipa Hitne pomoći a mladi Zrenjaninac je kasnije priveden u prostorije Policijske uprave koje se nalaze nedaleko od mesta na kom je pokušao da se usmrti.
Na odeljenju psihijatrije u zrenjaninskoj Opštoj bolnici „Đorđe Joanović“ kažu da je prosečna starost osoba koje odlučuju da dignu ruku na sebe 52 godine, ali da najviše zabrinjava podatak da je među samoubicama sve više mlađih osoba, i to onih ispod 25 godina starosti.
– Sve više mladih pokušava da počini samoubistvo. Srećom, među populacijom od 15 do 24 godine starosti mnogo je veća grupa onih koji pokušavaju da počine suicid a ne onih koji ga izvrše. Inače, samoubistvo u ukupnoj stopi smrtnosti mladih sada izbija na drugo, pa negde čak i na prvo mesto, što je veoma zabrinjavajuće – navode ovdašnji psihijatri i podvlače da se među kriznim periodima u poslednje vreme izdvaja kraj školske godine kada deca, zbog problema u školi, pokušavaju, ali srećom i ne izvršavaju samoubistva.
Najčešći razlozi da neko podigne ruku na sebe jesu duševni poremećaji. U prvom redu tu je depresija, zatim slede teži oblici psihoze, poput šizofrenije, a onda i bolesti zavisnosti kao što su alkoholizam i narkomanija, kao i razna krizna stanja kojih, nažalost, imamo na pretek u ovim tranzicionim vremenima. Ukoliko u pozadini stoji duševni poremećaj, situacija se brže rešava. Ali, ako su uzroci nemedicinski, onda je problem mnogo veći.
Lečenje je individualno i ono u tom slučaju traje obično duži vremenski period, barem nekoliko meseci. Ali, krizno stanje, odnosno samu suicidalnost, lekari obično „saniraju“ u roku od nekoliko dana, u bolničkim uslovima koji su, ipak, u neku ruku zaštićeni. Nažalost, samoubistva se dešavaju i u bolnicama, i kod nas ih je bilo, i ona budu vrlo brutalna.
Jedan pokušaj samoubistva dogodio se prošle godine na Žabaljskom mostu, a više o tome možete pročitati ovde.