Uočen porast slučajeva krađe identiteta putem interneta: Evo kako da se zaštitite
Tokom 2023. godine uočen je porast slučajeva krađe identiteta putem interneta i slučajeva neovlašćenog pristupa računarskim sistemima, saopštio je MUP Srbije.
Do ovoga često dolazi nepažnjom korisnika internet usluga, koji zbog svoje neopreznosti i otvaranjem različitih linkova dozvole instalaciju zlonamernog programa na svom računarskom sistemu, ili pak ostavljaju svoje podatke na različitim internet stranicama bez prethodne provere.
MUP je tim povodom dao preporuke građanima kako da zaštite svoje računare.
PROČITAJTE JOŠ: Naložene hitne mere: Od početka meseca vatrogasci intervenisali na 17 požara!
Savet je da zaštitni program na računaru uvek drže uključenim.
„Ova vrsta računarskog programa štiti vaš računar od zlonamernih pokušaja pristupa računaru, oštećenja ili brisanja podataka, otuđenja korisničkih imena i lozinki, ili drugih osetljivih informacija“, objašnjeno je u saopštenju.
Građanima je preporučeno i da instaliraju i uvek ažuriraju antivirus program na svojim računarima.
„Antivirus program služi da spreči ubacivanje računarskih virusa. Upozoravaju korisnika o tome ili ih automatski brišu. Računarski virusi mogu da zaraze računar i bez znanja njegovog korisnika. Veliki broj antivirus programa ažuriranje obavlja automatski“, navode u MUP-u Srbije.
Pažljivo koristite internet
Građanima se savetuje i da redovno ažuriraju operativni sistem na računaru, kako bi se ispratio razvoj tehnologije i da bi se sigurnosni propusti na vreme otkrili i uklonili. Zato se postarajte da vaš računar ima najnoviju zaštitu.
MUP je upozorio na opasnost od preuzimanja (download) sadržaja s interneta, jer su neki od njih napravljeni tako da mogu da zaobiđu i najsavremeniju antivirusnu zaštitu.
„Nikada ne otvarajte priloge elektronskih poruka koje su vam stigle od nepoznatih osoba. Generalno, pažljivo sa prilozima, moguće je da pošaljilac koga poznajete nije svestan šta se nalazi u prilogu poruke“, naveo je MUP.
Među preporukama je i da isključite računar kada ga ne koristite, jer se time sprečava neovlašćeno preuzimanje kontrole ukoliko je uređaj zaražen virusom.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
MUP je apelovao i da se šifra za wi-fi ne deli javno, jer lica koja neovlašćeno dođu do nje mogu da korišćenjem jedinstvene IP adrese učine niz krivičnih dela za čije se izvršenje mogu smatrati odgovornim vlasnici te IP adrese.