Bivši predsednik opštine Novi Bečej osuđen na kućni zatvor!
Veće Višeg suda u Zrenjaninu, kojim je predsedavala sudija Divna Tatić, izreklo je juče prvostepenu presudu kojom je bivši predsednik opštine Novi Bečej Milivoj Vrebalov osuđen na kaznu kućnog zatvora u trajanju od jedne godine, zbog krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja. Istom optužnicom Višeg javnog tužilaštva u Zrenjaninu bili su obuhvaćeni i okrivljeni Igor […]
Veće Višeg suda u Zrenjaninu, kojim je predsedavala sudija Divna Tatić, izreklo je juče prvostepenu presudu kojom je bivši predsednik opštine Novi Bečej Milivoj Vrebalov osuđen na kaznu kućnog zatvora u trajanju od jedne godine, zbog krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja.
Istom optužnicom Višeg javnog tužilaštva u Zrenjaninu bili su obuhvaćeni i okrivljeni Igor Reba iz Novog Sada, kome se na teret stavljalo krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica i krivično delo falsifikovanja službene isprave, zatim Zoran Janković iz Novog Sada, koji se sumnjičio da je počinio krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica u podstrekavanju, kao i Stojan Subotić iz Novog Sada, zbog krivičnog dela zloupotrebe položaja odgovornog lica. Kako saznajemo, i ostali okrivljeni su oglašeni krivim, pa je Rebi izrečena kazna zatvora u trajanju od tri godine, a trećeokrivljenom i četvrtookrivljenom Zoranu Jankoviću i Stojanu Subotiću kazna zatvora u trajanju od po šest meseci, koju će izdržavati u prostorijama u kojima stanuju.
Njih četvorica su, podsetimo, akteri „slučaja Heterlend“ o kome se u javnosti puno pričalo. U optužnici Višeg javnog tužilaštva u Zrenjaninu se navodi da su zloupotrebom pribavili imovinsku korist izvođaču radova, odnosno firmi „Gardi“ iz Novog Sada, prilikom adaptacije dvorca Heterlend u Bočaru, i to u iznosu od 64.957.248 dinara, te da su za toliko oštetili Fond za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine.
Bivši potpredsednik Skupštine Vojvodine i član Predsedništva Demokratske stranke Milivoj Vrebalov uhapšen je početkom 2015. godine i jedno vreme je proveo u pritvoru. On se teretio za malverzacije prilikom izvođenja radova na objektu dvorca Heterlend u Bočaru, u opštini Novi Bečej, u vreme dok je bio predsednik te lokalne samouprave. Kako je u vreme hapšenja saopštila zrenjaninska policija, na teret mu se stavljalo da je firmi „Gardi“ iz Novog Sada, kojoj je poverena rekonstrukcija objekta, namenjenog deci sa smetnjama u razvoju, omogućio da pribavi protivpravnu imovinsku korist u višemilionskom iznosu. Toliki iznos je isplaćen prilikom adaptacije dvorca, a radovi, koje je finansirao Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine, ni do danas nisu izvršeni. U krivičnoj prijavi je navedeno da Vrebalov, znajući da preduzeće „Gardi“ nije obavilo radove u ugovorenom roku, nije preduzeo mere u cilju raskida ugovora, aktiviranja sredstava obezbeđenja plaćanja i nije naplatio ugovornu kaznu u punom iznosu i bankarske garancije, pa su menice u trenutku njihovog prihvatanja kao sredstva obezbeđenja plaćanja bile nenaplative.
Na glavnom pretresu date su završne reči, a javni tužilac je predložio da se okrivljenima izreknu kazne zatvora, kao i mere bezbednosti zabrane vršenja poziva, delatnosti i dužnosti, da im se oduzme imovinska korist pribavljena krivičnim delom, te da se okrivljeni obavežu na plaćanje troškova krivičnog postupka.
U svojoj završnoj reči na glavnom pretresu, koji je održan 13. novembra, odbrana okrivljenih je pledirala da sud donese oslobađajuću presudu, jer je smatrala da na osnovu analize svih izvedenih dokaza jasno i nedvosmisleno proizilazi da okrivljeni ne mogu biti odgovorni za izvršenje krivičnih dela koja su im stavljana na teret. Odbrana je tvrdila da okrivljeni nisu preduzeli ni jednu radnju na način kako je to opisano u narativnom delu optužnog akta Višeg javnog tužilaštva u Zrenjaninu.
– Naime, u toku postupka je odbrana okrivljenih, uz pomoć stručnih savetnika, pre svega veštaka građevinske struke Miloša Tice, jasno i argumentovano, te u skladu sa pravilima nauke i struke, dokazala da je Treća privremena situacija po vrednosti izvedenih radova viša za 5.592.715 dinara u odnosu na vrednost radova koju je utvrdio veštak građevinske struke Vera Bogojević. Iz toga jasno proizilazi da je fakturisana vrednost izvedenih radova po Trećoj privremenoj situaciji bila manja za 2.679.470,79 dinara, sa PDV-om, u odnosu na izvedene radove, što je potvrdio i sam veštak ekonomsko – finansijske struke Katarina Nemeš Fedoš – objašnjava novosadski advokat Ljubomir Apro, pravni zastupnik okrivljenog Stojana Subotića.
Iz ovoga, po njegovom mišljenju, jasno proizilazi da nikakva šteta nije pričinjena Fondu za kapitalna ulaganja, te da na strani okrivljenih samim tim nema elemenata krivičnog dela koje im se stavlja na teret.
– Da je vrednost izvedenih radova po osnovu Treće privremene situacije bila veća u odnosu na fakturisane radove, te da nikakva šteta nije pričinjena Fondu za kapitalna ulaganja utvrđeno je i na osnovu nalaza i mišljenja veštaka građevinske struke Branke Pavlić u privrednom sporu koji se vodi pred Privrednim sudom u Novom Sadu, po osnovu tužbe Opštine Novi Bečej koju je Opština podnela protiv DOO „Gardi“ Novi Sad, čije je odgovorno lice i direktor u inkriminisanom vremenskom periodu bio okrivljeni Igor Reba, kao i protiv Instituta za bezbednost i sigurnost na radu iz Novog Sada, čiji je direktor u inkriminisanom vremenskom periodu bio okrivljeni Zoran Janković – navodi Apro.
On je dodao da odbrana okrivljenog Stojana Subotića, koji je bio odgovorno lice u Instituta za bezbednost i sigurnost na radu, nije zadovoljna ovakvom odlukom suda, smatrajući da je nezakonita i da nije doneta na osnovu potpunog i pravilno utvrđenog činjeničnog stanja, te će u zakonskom roku, kada zaprimi pismeni otpravak presude, izjaviti žalbu iz svih zakonom predviđenih razloga.