Značaj i potreba formiranja i funkcionisanja lokalnih akcionih grupa
Mreža lokalnih akcionih grupa Srbije, sredstvima dobijenim putem konkursa od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uspešno je realizovala projekat koji ima za cilj unapređenje znanja i jačanje ljudskih i tehničkih kapaciteta kroz održavanje radionica o značaju LEADER pristupa. PROČITAJTE JOŠ: Gradska jezera bila predviđena za sportski ribolov, kupanje i sportove na vodi […]
Mreža lokalnih akcionih grupa Srbije, sredstvima dobijenim putem konkursa od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uspešno je realizovala projekat koji ima za cilj unapređenje znanja i jačanje ljudskih i tehničkih kapaciteta kroz održavanje radionica o značaju LEADER pristupa.
PROČITAJTE JOŠ: Gradska jezera bila predviđena za sportski ribolov, kupanje i sportove na vodi
Projekat je sproveden na teritoriji tri lokalne akcione grupe – u Kuli, Zrenjaninu i Čačku, i to kroz održavanje regionalnih radionica kojima je cilj bio upućivanje svih zainteresovanih lokalnih aktera u principe i modele delovanja LEADER pristupa. Jedan od rezultata projekta, uz animiranje stanovništva i približavanje LEADER inicijative zainteresovanima, jeste i izrada zvaničnog sajta Mreže. Putem njega će se obavljati tačan i blagovremen protok informacija od značaja za lokalne aktere.
Kao zemlja koja se nalazi u pretpristupnom periodu, Srbija inicijativu LEADER sprovodi u okviru programa IPARD (Instrument pretpristupne pomoći za ruralni razvoj), i to u okviru jedne mere „Priprema i sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER“. Njena realizacija (prvi poziv) započela je 2019. godine. Putem IPARD 3 programa planiran je nastavak finansiranja i podrške LAGovima i implementacija malih projekata u ruralnim sredinama.
Metod LEADER se ne može podvesti samo pod obezbeđivanje finansiranja iz EU. U njegove ciljeve spadaju i mobilizacija žena, mladih, aktera iz privatne i javne sfere, socijalnih partnera i nevladinog sektora za aktivno učešće u razvoju ruralnih područja u kojima živimo.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Kroz ovaj projekat zainteresovani lokalni akteri su dobili i neophodne informacije o značaju i potrebi formiranja i funkcionisanja lokalnih akcionih grupa (LAG). Predstavljeni su i primeri dobre prakse i modeli funkcionisanja LAG-ova u Kuli, Somboru, Beočinu, Čačku i drugim sredinama.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.