Uređenje 35 putnih prelaza širom Srbije, između ostalog i u našem regionu
„Infrastruktura železnice Srbije“ je najavila da će u narednom periodu kompletno urediti 35 putnih prelaza širom Srbije. Na njima će, kako je saopšteno, biti ugrađena najsavremenija oprema za odvijanje železničkog i drumskog saobraćaja. „Infrastruktura železnice Srbije“ je potpisala je ugovor o povećanju bezbednosti na putnim prelazima sa konzorcijumom koji čine zagrebački „Altpro“ i beogradski […]
„Infrastruktura železnice Srbije“ je najavila da će u narednom periodu kompletno urediti 35 putnih prelaza širom Srbije. Na njima će, kako je saopšteno, biti ugrađena najsavremenija oprema za odvijanje železničkog i drumskog saobraćaja.
„Infrastruktura železnice Srbije“ je potpisala je ugovor o povećanju bezbednosti na putnim prelazima sa konzorcijumom koji čine zagrebački „Altpro“ i beogradski „Signaling“. Ukupna vrednost ovog ugovora je oko 6,9 miliona evra. Sredstva su obezbeđena iz zajma Evropske banke za obnovu i razvoj.
PROČITAJTE JOŠ: Služba za katastar nepokretnosti u Zrenjaninu ni danas ne radi
Između ostalog, na pruzi od Pančeva preko Zrenjanina biće uređen prelaz Zrenjanin Fabrika.
Od stanice Banatsko Miloševo (Novo Miloševo) do Subotice predviđena je rekonstrukcija prelaza u selu Orom.
Radova će biti i na putnom prelazu Vilovo Gardinovci, koji se nalazi na pruzi Novi Sad – Rimski Šančevi – Orlovat Stajalište.
Postavljanje prvih sistema za regulisanje saobraćaja preko putnih prelaza očekuje se u narednih mesec dana. Ceo ovaj projekat, prema potpisanom ugovoru, trebalo bi da bude završen za godinu dana.
Princip rada uređaja je prilično jednostavan
Ovaj uređaj samostalno upravlja radom polubranika, kao i svetlosnom i zvučnom signalizacijom na putnom prelazu. Uloga ovog dela opreme je da učesnike u drumskom saobraćaju obaveštava o nailasku šinskih vozila.
Sam uređaj je dizajniran i sertifikovan za najviši nivo bezbednosti na prugama, a ovakvi uređaji su naišli na široku primenu na evropskim prugama. Centralni deo opreme za osiguranje putnih prelaza tipa biće smešten u tipiziranu kućicu smeštenu neposredno pored putnog prelaza.
Princip rada signalno – sigurnosnog uređaja je prilično jednostavan.
Kada se voz na udaljenosti od dva kilometra približava putnom prelazu, aktiviraju se senzori koji šalju signal softveru u kućici na putnom prelazu. Zatim ovaj uređaj daje zadatak da se rampa spušta uz istovremeno uključivanje trepćućeg svetla na saobraćajnom znaku i aktiviranju jake sirene koja obaveštava učesnike u drumskog saobraćaju o skorom nailasku voza.
Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Kada se voz udalji na dva kilometra od putnog prelaza aktivira se senzor koji potom istom procedurom omogućava prelazak drumskih vozila. Time je obezbeđena maksimalna bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.