• Urađena analiza: Može li zemljotres da pogodi Zrenjanin i da li bi bilo ozbiljnijih posledica?

    Na širem području Zrenjanina do sada se nije desio zemljotres većeg intenziteta, koji bi prouzrokovao deformacije koje bi dovele do loma konstrukcija, ljudskih žrtava i velike materijalne štete, navedeno je u proceni rizika od katastrofa za teritoriju grada.   U ovom dokumentu, koji je usvojen na poslednjoj sednici Skupštine grada Zrenjanina, piše da se u […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Urađena analiza: Može li zemljotres da pogodi Zrenjanin i da li bi bilo ozbiljnijih posledica?

    Na širem području Zrenjanina do sada se nije desio zemljotres većeg intenziteta, koji bi prouzrokovao deformacije koje bi dovele do loma konstrukcija, ljudskih žrtava i velike materijalne štete, navedeno je u proceni rizika od katastrofa za teritoriju grada.

     

    U ovom dokumentu, koji je usvojen na poslednjoj sednici Skupštine grada Zrenjanina, piše da se u novije vreme u Zrenjaninu grade građevinski objekti od tvrdog materijala po važećim seizmološkim standardima.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Prvoklasna žurka može da počne: Evo kako do najjačeg bonusa u regionu!

     

    Kako je istaknuto u proceni, Zrenjanin sa okolinom nalazi se na terenu koje prema karti seizmičke regionalizacije Republike Srbije spada u takvo područje da bi eventualni zemljotres izazvao opšti strah.

     

    „Došlo bi do rušenja fabričkih dimnjaka, zvonika na crkvama, spomenika, kao i do menjanja nivoa vode u bunarima. Vodovodna i kanalizaciona mreža mogu pretrpeti manja oštećenja usled pucanja cevovoda uz mogućnost izlivanja fekalnih materija i prekida u snabdevanju vodom. Bio bi i otežan saobraćaj u gradu“, piše u dokumentu.

     

    Najbliže seizmološke stanice u Beogradu i na Fruškoj gori

     

    U poslednjih pet decenija u Rumuniji su se desila dva jača zemljotresa koja su se osetila i u Banatu. Jedan je bio 23. avgusta 1973. a drugi 12. novembra 1994. godine. Zemljotres intenziteta 5 stepeni Merkalijeve skale dogodio se u Zrenjaninu 2. aprila 1901. godine. Epicentar se nalazio u Srpskom Itebeju, u opštini Žitište.

     

    „Teritorija grada Zrenjanina nalazi se na terenu Panonske nizije koja po svom nastanku i geomorfološkom sastavu ne predstavlja jače ugroženo seizmičko područje“, piše u pomenutom dokumentu.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Zrenjanin među gradovima u kojima je u februaru znatno smanjena potrošnje struje

     

    Inače, u slučaju eventualnog potresa na teritoriji AP Vojvodine i Grada Zrenjanina došlo bi do njegovog evidentiranja u zgradi Republičkog seizmološkog zavoda Srbije u Beogradu. U njoj se nalazi sva aparatura i instrumenti koji se koriste u svrhu merenja i registrovanja eventualnih potresa.

     

    „Najbliže seizmološke stanice gradu Zrenjaninu su u Beogradu i na Fruškoj gori. Ne postoje ni obučene i osposobljene osobe za rad sa dokumentima i vođenje evidencije o zemljotresima. Takođe, ne postoje sistemi za identifikaciju zemljotresa, ranu najavu i obaveštavanje“, dodaje se u proceni rizika od katastrofa.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vesti Zrenjanin

    Šank stolice kao savršen detalj za vaš enterijer

    Budući da se pri današnjem uređenju doma ili bilo kog drugog prostora teži jednostavnosti, a ujedno i otmenosti, jako je teško odabrati nameštaj i detalje koji će adekvatno popuniti taj […]