• Stari mlin u „Žitoproduktu“ još jedan objekat industrijskog nasleđa koji propada

    Zbog nebrige, nemara i opšte nezainteresovanosti polako nestaju poslednji primerci industrijskog nasleđa u Zrenjaninu. Najveći deo velikog nasleđa nepovratno je izgubljen u procesu tranzicije i vlasničke transformacije, a ono što je preostalo i nekako preživelo, jedva opstaje. Pitanje je, dokle? Jedan takav primer je stari mlin u kompleksu „Žitoprodukta“. Mlin se nekada nalazio na obali […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Stari mlin u „Žitoproduktu“ još jedan objekat industrijskog nasleđa koji propada

    Zbog nebrige, nemara i opšte nezainteresovanosti polako nestaju poslednji primerci industrijskog nasleđa u Zrenjaninu. Najveći deo velikog nasleđa nepovratno je izgubljen u procesu tranzicije i vlasničke transformacije, a ono što je preostalo i nekako preživelo, jedva opstaje. Pitanje je, dokle? Jedan takav primer je stari mlin u kompleksu „Žitoprodukta“. Mlin se nekada nalazio na obali Begeja, a danas je na obali gradskog jezera.

     

    Ovaj objekat je važan deo nekadašnje Domovinske industrije mlina, koja je u Zrenjaninu osnovana 1917, godinu dana pre završetka Prvog svetskog rata i propasti Austrougarske moharhije.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Toba i sve što niste znali o njoj: Kako je nastala i kada je počeo da raste broj stanovnika

     

    Carstvo je podiglo tu industtriju jer mu je bila potrebna hrana za vojsku na frontu. Između dva svetska rata, bio je to najmoderniji mlin u to vreme.

     

    Kako navode u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, automatski visoki mlin bio je snabdeven najmodernijom konstrukcijom za mešavu deset vagona pšenice dnevno. Mlin je imao automatski uređaj za gašenje požara.

     

    Fabrika je postala „Žitoprodukt“ 1957. godine, 2006. je privatizovana, a poslovala je sve do stečaja 2016. godine.

     

    Stari mlin danas bez funkcije

     

    I danas se koriste stari objekti podignuti 1917. ali uglavnom u dograđenom i izmenjenom obliku. Jedino što je preostalo u originalnom izgledu je stari mlin na obali.

     

    Mlin je u veoma lošem stanju i bez funkcije. Izgrađen je od čelične noseće konstrukcije i pokriven eternit pločama. Nalazi se pod prethodnom zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Koliko je zaštićen, vidi se na fotografiji.

     

    A ko bi o njemu trebalo da se brine?

     

    PROČITAJTE JOŠ: Dijamant ponovo u kampanji „Prati suncokret“, ove godine poruka još snažnija i glasnija

     

    Zakupce, kojih ima više, jer je i kompleks „Žitoprodukta“ ogroman, niti je briga niti će ulagati u nešto što nije njihovo. Vlasnik kom je država osporila upravljanje imovinom i koji se sa tim istom državom sudi? Država, koja je postavila stečajnog upravnika?

     

    Nije pitanje da li će se mlin, zaboravljen i nevidljiv na obali jezera, urušiti. Samo je pitanje – kada?

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 4

    1. Ta sta to pisete. Gradonacelnik Salapura na svakom koraku tvrdi da je Zrenjanin grad buducnosti, da se ubrzano razvija i da cvetaju ruze…misli i da se i kuva supa iz cistog Begeja, da su skole pune, sve imaju fiskulturne sale. Cista voda tece iz slavina u najvecem gradu u Banatu…….hm…hm…I ONDA JE MRMOT ZAVIO COKOLADU U FOLIJU.

    2. Daj napravite jednu reportazu o rdijatoru! Kako ni dan danas radnicima nije uplacen staz od 3 godine! Kako ni dan danas nisu dobili dinara od zaostalih primanja i ko ga sece u staro gvozdje poslednje 2 godine?

    3. Niko nikada nece sprovesti istragu i nesto uraditi po pitanju dali je Vojvodina namerno kolonizovana sa „poslusnima“ koji su postavljeni na rukovodeca mesta sa naredjenjem da je uniste?Njima nista ne znaci !!!

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Grad