Pre 44 meseca potpisan ugovor: Prečistač otpadnih voda još nije proradio, a ka’ će – ne znamo
Kada su 9. novembra 2020. godine gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura i potpredsednik kompanije „Metito“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Valid Madvar potpisali ugovor o izgradnji prečistača otpadnih voda, rečeno je da ćemo za tridesetak meseci imati čistiji Begej i zdraviju životnu sredinu.
Od tada su prošla 44 meseca, a prečistač otpadnih voda nije počeo sa radom. Ne samo da nije počeo sa radom, nego je zrenjaninska javnost uskraćena i za detaljnije informacije u vezi sa ovim kapitalnim projektom, odnosno šta se sa njim dešava i u kojoj je fazi.
– Kao odgovorna lokalna samouprava, preuzeli smo odgovornost da se bavimo zaštitom životne sredine i danas je potpisan ugovor po kome ćemo za tridesetak meseci imati zdraviju životnu sredinu i čistiji Begej, a samim tim i bolje mesto za život, što nam je svima cilj – kazao je gradonačelnik Simo Salapura tog 9. novembra 2020. godine.
Napomenuo je da su kompanija „Metito“, kao partner Grada, i Ujedinjeni Arapski Emirati, kao partner Republike Srbije, garant da će ta investicija uspeti.
PROČITAJTE JOŠ: Nova žalba na odluku grada u vezi sa gumarom Linglong
– Direktna investicija je 30 miliona evra, od čega 70 posto podrazumeva izgradnju samog postrojenja. Biće zaposleno 40 ljudi, a ono što je bitno, jeste da ovakva investicija podrazumeva i angažovanje domaće, lokalne građevinske operative – rekao je Salapura pre 44 meseca.
U martu 2021. gradonačelnik Zrenjanina i njegov zamenik Saša Santovac održali su prvi radni sastanak sa predstavnicima kompanije „Metito“ u vezi sa ovim projektom. Tada je saopšteno da je u toku priprema neophodne dokumentacije koja prethodi dobijanju građevinske dozvole.
Zatim su u oktobru iste godine članovi Gradskog veća u Zrenjaninu usvojili odluku o pokretanju postupka davanja u zakup neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini grada. Ovom odlukom je parcela površine 26.857 kvadratnih metara, neposrednom pogodbom, bez naknade, data u zakup beogradskom preduzeću „Begej water“, iza koje stoji „Metito“, a radi izgradnje centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Sredinom marta ove godine portal zrenjaninski.com je pisao da su se, izgleda, tek nedavno stekli uslovi da se počne sa realizacijom posla. Naime, uslov da bi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda počelo da se gradi bio je da odbornici Skupštine grada usvoje Aneks 2 ugovora, što se i dogodilo na jednom od prethodnih zasedanja lokalnog parlamenta.
Suština Aneksa 2 Ugovora o realizaciji projekta tretmana otpadnih voda u Zrenjaninu na bazi inžinjeringa, nabavke, izgradnje, finansiranja, upravljanja, održavanja i prenosa, jeste da će Grad obezbediti da odluka o uvođenju naknade za prečišćavanje otpadnih voda bude usvojena od strane Skupštine grada, da će ona stupiti na snagu najkasnije na dan otpočinjanja usluga, kao i da grad dostavi projektnom društvu dokumentaciju koja potvrđuje ispunjenje ove obaveze.
Za sve ovo vreme, koliko je prošlo od potpisivanja ugovora, i lokalna samouprava i investitor suočavali su se sa kašnjenjem, pa su iskoristili pravo da jednostrano produže rokove za početak realizacije. Takođe, proces je produžila i tužba kojom je osporavana građevinska dozvola. Tužba je u međuvemenu odbačena, izglasan je i Aneks 2 ugovora, pa se činilo da bi konačno mogla i početi realizacija ovog kapitalnog projekta.
Međutim, krajem prošlog meseca javnost je saznala da je za efikasno funkcionisanje sistema za upravljanje otpadnim vodama u Zrenjaninu neophodno izgraditi i glavni gradski kolektor.
Stoga je potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović potpisala ugovor na osnovu kojeg će se krenuti sa izgradnjom tog kolektora.
Vujović je navela da je projekat izgradnje glavnog kolektora, dužine 1,75 kilometara, važan preduslov za rad postrojenja za preradu otpadnih voda, čija je izgradnja deo drugog projekta.
– Izgradnja kolektora u Zrenjaninu je važna za efikasan rad budućeg postrojenja za preradu otpadnih voda. Nakon toga će biti obezbeđena potpuna zaštita recipijenata od mogućih nekontrolisanih izlivanja otpadnih voda, jer će se ispuštati tehnički ispravna voda. Ovo su sve važni projekti za Zrenjanin, čija realizacija će omogućiti zaštitu Aleksandrovačkog kanala, vodotoka reke Begej i očuvanje biodiverziteta – kazala je prošlog meseca ministarka Irena Vujović.
Prema njenim rečima, planirano je da radovi na izgradnji kolektora počnu krajem jula ove godine, dok je rok za završetak radova kraj jula 2026.
Na građanima je da budu strpljivi i da veruju političarima na reč da će prečistač otpadnih voda uspešno početi sa radom, iako se rokovi stalno probijaju. Baš kao i u slučaju fabrike vode, obilaznice oko grada, auto-puta…
Sve to dolazi od nesposobnog gradskog rukovodstva. Gradonačelnik nema mu..
da se obrati nadležnim institucijama u Beogradu za rešavanje navedenih problema. Pored toga, Zrenjanin je deveta rupa na svirali i beogradska vlast nas ne tretira ravnipravno sa ostalim delovima Srbije. Golim okom se može videti koji se novac ulaže u Beograd i Srbiju a koji u Zrenjanin i Banat. Smatram da je Zrenjanin nenormalno zapostavljen, a za to je najviše krivo gradsko rukovodstvo pošto ne deluju na pravi način.
Samo što dalje odavde…
Ova vlast je voljom naroda, iskazano na poslednjim izborima, najbolja u istoriji Zrenjanina.
Nema gore od SNS-a…. sve u su unistili, pokrali, napravili piradmidalnu strukturu stranke.
Tako je Rade, nema gore vlasti od ovih. E moj Salapura, Simo..