POSTOJE LI KOD NAS LOKACIJE SA OPASNIM OTPADOM?
ZRENJANIN – Po podacima kojima raspolaže Odeljenje za zaštitu životne sredine Gradske uprave u Zrenjaninu, na teritoriji grada i u okolini ne postoje lokacije sa potencijalno opasnim otpadom koje su bez nadzora. – Nemamo podatke da postoje lokacije koje nisu pod nadzorom, posebno u nekim napuštenim pogonima ili fabrikama koje više ne rade […]
ZRENJANIN – Po podacima kojima raspolaže Odeljenje za zaštitu životne sredine Gradske uprave u Zrenjaninu, na teritoriji grada i u okolini ne postoje lokacije sa potencijalno opasnim otpadom koje su bez nadzora.
– Nemamo podatke da postoje lokacije koje nisu pod nadzorom, posebno u nekim napuštenim pogonima ili fabrikama koje više ne rade – kažu za portal zrenjaninski.com u ovom odeljenju.
Obaveza potencijalnih zagađivača jeste da popune propisane obrasce na osnovu kojih se formiraju nacionalni i lokalni registri zagađivača, a rok za prijavu je 31. mart. Na teritoriji grada, inače, postoji nekoliko pogona koji se nalaze u nacionalnom registru. Jedan od potencijalno opasnih otpada mogao bi biti i farmaceutski otpad.
U Fabrici lekova „Jugoremedija“ u stečaju postoji određena količina lekova kojima je istekao rok trajanja, ali oni su upakovani, drže se u posebnoj prostoriji i nalaze se pod nadzorom.
– Šta će se dalje dešavati sa njima odlučiće budući vlasnik fabrike. Koliko je meni poznato, uništavanje lekova se obavlja u inostranstvu – naglašava stečajni upravnik „Jugoremedije“ Radovan Savić, i dodaje da je u stečajnom postupku to nemoguće uraditi.
Kako je naveo, desila se situacija da se u trenutku stečaja na carini našla sirovina za lekove. Ona se, takođe, posebno čuva u prostoriji u koju mogu ući samo carinici.
– Zanimljivo je da je moguće posebnom analizom utvrditi da li se lekovima, pa i sirovini, može produžiti rok i posle isteka, ali i to je vrlo skupo, tako da će o svemu tome brigu voditi budući vlasnik „Jugoremedije“ – ističe Savić.