Ovde su radili drugovi Kosta i Rajko, odani borci radničke klase
Na zgradi glavne železničke stanice u Zrenjaninu nalaze se dve spomen-table posvećene Kosti Turkulju i Rajku Rakočeviću, odanim borcima radničke klase, koji su dali svoje živote u borbi za slobodu tokom Drugog svetskog rata. Na jednoj tabli piše: „Ovde je radio drug Kosta Turkulj, član SKOJ-a, od 1936. član KPJ, od 1940. član RK […]
Na zgradi glavne železničke stanice u Zrenjaninu nalaze se dve spomen-table posvećene Kosti Turkulju i Rajku Rakočeviću, odanim borcima radničke klase, koji su dali svoje živote u borbi za slobodu tokom Drugog svetskog rata.
Na jednoj tabli piše: „Ovde je radio drug Kosta Turkulj, član SKOJ-a, od 1936. član KPJ, od 1940. član RK KPJ. Kao dosledni borac za narod i slobodu streljan je od strane mrskog okupatora 1941. godine. U znak sećanja i zahvalnosti odanom borcu radničke klase podižemo ovu spomen-ploču. Radni kolektiv kolskih tehničara Službe železničara Zrenjanin“.
Na drugoj tabli piše da je na zrenjaninskoj železnici radio član KPJ, drug Rajko Rakočević.
„Od 1942. godine je bio organizator NOP kao i dosledni borac za narod i slobodu. Streljan je od strane mrskog okupatora 1944. godine. U znak sećanja i zahvalnosti odanom borcu radničke klase podižemo ovu ploču. Radni kolektiv železničke stanice Zrenjanin“, piše na drugoj spomen-tabli.
Podsetimo, nemačke okupacione trupe ušle su u grad 14. aprila 1941. godine. Jedinice Crvene armije i partizanskih odreda oslobodile su grad 2. oktobra 1944.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Uoči Drugog svetskog rata, na prostoru današnjeg parka kod glavne železničke stanice podignuti su bunkeri, kako bi se važna pruga Zrenjanin – Kikinda odbranila od Nemaca. Pred kraj rata, Nemci su napravili svoja skloništa da bi zaštitili stratešku tačku od savezničkih aviona.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.