Ovako je Javna ustanova „Apoteka Zrenjanin“ poslovala u prošloj godini
Prema izveštaju o poslovanju za prošlu godinu, koji će se naći na dnevnom redu naredne skupštinske sednice, Javna ustanova „Apoteka Zrenjanin“ završila je poslovnu godinu sa minusom od 33.000 dinara. To i nije mnogo ako se zna da su državne apoteke u drugim gradovima u ozbiljnim problemima. Takvim da nepokretnu imovinu kikindskih apoteka prodaje privatni […]
Prema izveštaju o poslovanju za prošlu godinu, koji će se naći na dnevnom redu naredne skupštinske sednice, Javna ustanova „Apoteka Zrenjanin“ završila je poslovnu godinu sa minusom od 33.000 dinara. To i nije mnogo ako se zna da su državne apoteke u drugim gradovima u ozbiljnim problemima. Takvim da nepokretnu imovinu kikindskih apoteka prodaje privatni izvršitelj.
Apoteka ima u svom sastavu 33 objekta, od toga 14 u gradu, 19 u selima. Posle odlaska 42 zaposlena krajem prošle godine, na platnom spisku ima 91 zaposleni, 80 na neodređeno i 11 na određeno vreme.
Prosečna bruto plata u 2017. bila je 59.084 dinara. Najveću neto zaradu ima direktor 113.649 dinara, a najmanja je 22.809 dinara.
U strukturi rashoda, najviše novca ode na zarade, a zanimljivo je da je u 2017. godini skoro pet miliona potrošeno na usluge po ugovoru.
Zrenjaninci su u državnim apotekama prosečno potrošili 2.982 dinara, prosečno po receptu lek je koštao 533 dinara, a godišnje je prosečno u apoteci svaki Zrenjaninac priložio 5,59 recepata.
Apoteka Zrenjanin svoju dalju sudbinu pokušaće da reši uz pomoć javno – privatnog partnerstva sa elementima koncesije. Ko će biti koncesionar, kako izgleda takav vid partnerstva, koji se najavljuje kao pionirski, trebalo bi da se zna do kraja ove godine.
Do tada, ova ustanova dobiće pravo korišćenja na još nekoliko objekata – na centralnoj pijaci, u tržnom centru Bagljaš, u ulici Patrijarha Pavla, i u Melencima, Fakaždinu i Orlovatu.
Naime, apoteke nemaju svoje nekretnine, nego se nalaze u prostoru koji su u svojini grada.