Koja mesta bi prvo stradala kada bi Zrenjanin zadesili zemljotresi i poplave
Zemljotres magnitude 3.2 jedinica Rihterove skale, koji je prošle nedelje registrovan u regionu Kikinde, a koji se, prema podacima Republičkog seizmološkog zavoda, osetio i u srednjem Banatu, desio se nedugo nakon što je na sednici Gradskog veća u Zrenjaninu usvojen Plan zaštite i spasavanja za teritoriju grada. U tom dokumentu objavljena je i evaluacija […]
Zemljotres magnitude 3.2 jedinica Rihterove skale, koji je prošle nedelje registrovan u regionu Kikinde, a koji se, prema podacima Republičkog seizmološkog zavoda, osetio i u srednjem Banatu, desio se nedugo nakon što je na sednici Gradskog veća u Zrenjaninu usvojen Plan zaštite i spasavanja za teritoriju grada.
U tom dokumentu objavljena je i evaluacija potencijalnih opasnosti i rizika koji su navedeni u proceni ugroženosti od elementarnih nepogoda i drugih nesreća na teritoriji Zrenjanina. Prema tim rezultatima, najveći rizik za stanovništvo, kritičnu infrastrukturu, ekonomiju, ekologiju i društvenu stabilnost predstavljaju poplave, zemljotresi, ekstremne vremenske pojave, kao i požari i eksplozije.
Teritorija grada Zrenjanina, prema karti seizmičke regionalizacije Republike Srbije, nalazi se u zoni rizika od osam stepeni Merkalijeve skale. U slučaju pojave zemljotresa sa visokim intezitetom prvenstveno bi stradali objekti koji nisu građeni u skladu sa propisanim normativima za izgradnju objekata visokogradnje u seizmičkim područjima sedmog, osmog i devetog stepena seizmičnosti po Merkalijevoj skali.
Pročitajte još: Vetar praćen kišom napravio štetu na centralnom gradskom trgu
„Bila bi očekivana oštećenja starijih objekata sa potrebnim značajnijim sredstvima za oporavak i povratak funkcionalnosti, kao i oštećenja ustanova od javnog i društvenog značaja. Zaključeno je da je nivo rizika od pojave zemljotresa umeren, što znači da su rizici prihvatljivi“, navodi se u Planu zaštite i spasavanje za teritoriju grada Zrenjanina.
Unutrašnje vode mogu da naprave štetu
U dokumentu se razmatra i opasnost od poplava koje mogu da zadese ovaj deo Banata. Na teritoriji Zrenjanina postoji mogućnost štetnih posledica od unutrašnjih voda, koje se najčešće javljaju u prolećnom i jesenjem periodu, kad se realno očekuju veće količine kišnih padavina.
„Zbog dejstva unutrašnjih voda dolazi do plavljenja, i to kada kapaciteti objekata za odvodnjavanje, kanala, crpnih stanica ili ustava nisu dovoljni da u optimalnom periodu prihvate i sprovedu suvišne vode u recipijente“, ističe se u dokumentu.
Poplavama bi najviše bili pogođena gradska naselja Zeleno polje, Mužlja i Berbersko, kao i sela Ečka, Lukićevo, Klek, Lazarevo, Lukino Selo, Belo Blato i Aradac. Zaključeno je da je nivo rizika od pojave poplava za najverovatniji neželjeni događaj umeren, a visok za neželjeni događaj sa najtežim mogućim posledicama.
Na teritoriji grada Zrenjanina je moguća i pojava ekstermnih vremenskih pojava, kao što su snežna mećava, nanosi i poledica, koje mogu nastati usled niskih temperatura i neprestanih snežnih padavina. Od snežnih nanosa posebno bi bila ugrožena sela uz državne puteve, kao što su Perlez, Čenta, Orlovat, Tomaševac, Aradac, Klek, Lazarevo i Banatski Despotovac. Od snežnih nanosa i poledice ugrožena bi bila sela uz opštinske puteve: Mihajlovo, Jankov Most, Elemir, Taraš, Banatski Despotovac, Botoš, Aradac i Lukićevo.
U Planu zaštite i spasavanja navodi se i da na teritoriji grada postoji rizik od požara i eksplozija, kao i požara na otvorenom usled paljenja biljnih ostataka na poljoprivrednom zemljištu. Dodatni problem predstavljaju visoke temperature, kao i vetar, usled kog požar može da se proširi.