Građani koriste javne česme ali ne znaju kakav je kvalitet vode koja teče iz njih
Stanovnici Zrenjanina i okolnih sela koriste javne česme ali ne znaju kakav je kvalitet vode koja teče iz njih, pokazali su rezultati ankete koju je sproveo portal zrenjaninski.com.
Na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici pitali smo sugrađane i čitaoce da li koriste javne česme sa prečišćenom pijaćom vodom i kada su poslednji put bili upoznati sa rezultatima analiza vode sa ovih česmi.
Evo nekih od odgovora koje smo dobili:
PROČITAJTE JOŠ: Ulična manifestacija „Putem zrenjaninskih vodnih apsurda“ 23. marta u Zrenjaninu
– Koristim, ali ne znam kada je urađena analiza. Garant bi je trebalo uraditi.
– Na ovoj česmi uzimamo vodu za kuvanje. Ponekad nema vode, pa idemo u Elemir. Mogli bi je malo urediti, okrečiti, očistiti… Tuga!
– Koristim 20 godina. Kad ne radi na Bagljašu, donosim biciklom iz okolnih sela. Prešao sam oko 4.000 kilometara. Dva puta nedeljno. U jednom pravcu Klek 10,5 kilometara, Elemir 9,5 kilometara, Melenci 17 kilometara, Aradac 7 kilometara, kada su radile česme, Lazarevo 14 kilometara. I gradske dok su radile u početku, sad ih više nema. Imam 78 godina.
– Javne česme treba da su ukras grada i mesto gde može bezbedno da se koristi voda za piće. One treba da su u različitim delovima grada, lepog dizajna, a ovo je kao stara trafo-stanica.
– Koristim uglavnom za pripremu hrane. Što se tiče analize vode, trebalo bi da bude bolja od česmovače, bar se bolje ponaša kada je sipam u bokal sa filterom. Inače je zrenjaninska previše hlorisana, za razliku od vode iz seoskih javnih česmi. S obzirom na to da ne znam gde se mogu naći informacije od javnog značaja o poslednjim analizama vode, vazduha i slično, možete nam pomoći da saznamo. Mada ja lično ne verujem u tačnost istih.
– Sam Bog zna kakav je kvalitet vode i da li se uopšte to kontroliše.
– Mi je pijemo i nemamo nikakav problem.
– Nikada nisam naletela na analize vode iz ovih česmi. Pa, gde se objavljuju?
– Koristim svakodnevno, osim u situaciji kada su u kvaru. Doduše, kvarovi su baš česti na ovoj česmi. I ne znam kakav je kvalitet vode.
– Ne koristimo, nažalost kupujemo decenijama već. Sramota za grad i za državu koja nije u stanju da nam obezbedi normalnu pijaću vodu.
– Postavite pitanje – da li se česme redovno održavaju. Filteri služe da zadrže mikro nečistoće, alge… Šta se desi kada se filteri zasite?
Javna česma na Bagljašu prva u gradu
Prva javna ili takozvana eko česma u gradu, koja se nalazi u Mesnoj zajednici „Veljko Vlahović“ na Bagljašu, puštena je u rad u decembru 2011. godine. Sagrađena je sredstavima iz samodoprinosa.
Ranije su u pomenutoj mesnoj zajednici kazali da ovde danonoćno po besplatnu vodu dolazi na hiljade građana, i to ne samo iz naselja Bagljaš, već i stanovnika drugih delova grada, pa i meštana okolnih sela.
Pre desetak godina sanitarna inspekcija je i ovu vodu zabranila za piće i pripremu hrane. Takvo rešenje je donela na osnovu analiza Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin koje su utvrdile mikrobiološku neispravnost, a građani su obavešteni da vodu ne koriste sve dok Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ ne pribavi dokaz ovlašćene zdravstvene ustanove da je voda zdravstveno ispravna. Problem je u međuvremenu rešen, pa građani ponovo dolaze na ovu javnu česmu po vodu.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Osim nje, sagrađene su i javne česme u nekoliko sela na teritoriji grada.
Međutim, već duže vreme javnost ne može da sazna kakav je kvalitet vode sa ovih javnih česmi, odnosno ko i koliko često obavlja analize.