Grad uspostavlja sistem energetskog menadžmenta: Korisna stvar ili partijsko uhlebljenje?
Skupština grada Zrenjanina je na poslednjoj sednici usvojila Odluku o uspostavljanju sistema energetskog menadžmenta.
Ovom odlukom se utvrđuju okvir, obuhvat, mere, aktivnosti i rokovi za sprovođenje aktivnosti neophodnih da bi se uspostavio sistem energetskog menadžmenta grada Zrenjanina i uređuje se struktura zaduženih i odgovornih lica za realizaciju ciljeva.
Takođe, uspostavlja se i sistem odgovornosti, koordinacije i procedura za upravljanje potrošnjom energije, kako bi se stvorili uslovi za efikasno korišćenje energije i unapređenje energetske efikasnosti javnih objekata, odnosno objekata javne potrošnje na teritoriji grada.
Cilj sistema energetskog menadžmenta grada Zrenjanina je smanjenje potrošnje energije, to jest troškova koji se podmiruju iz gradskog budžeta, uz dostizanje i održavanje odgovarajućeg kvaliteta komfora u javnim zgradama.
PROČITAJTE JOŠ: Pokrajinska vlada o prvih sto dana rada: Šta je sve urađeno u našem okrugu
Ciljevi su i upotreba obnovljivih izvora energije, uz maksimalno korišćenje resursa sa sopstvene teritorije, stvaranje uslova da različitom broju korisnika sektora javnih zgrada budu dostupni i pristupačni različiti energenti, kao i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu, kako usled korišćenja energije tako i usled ostalih delatnosti.
U odluci je pojašnjeno da su javni objekti zgrade i drugi objekti, uključujući i objekte javnog osvetljenja, česme, fontane i drugo, za koje troškove za energiju ili vodu snose korisnici javnih sredstava.
Prema ovoj odluci, Gradsko veće će imenovati članove Saveta za energetsku efikasnost na period od četiri godine. Savet je, inače, sastavljen od devet članova.
Odbornica Stranke slobode i pravde u Skupštini grada Zrenjanina Sonja Pernat smatra da je odluka o uspostavljanju sistema energetskog menadžmenta nametnuta i preuranjena.
– Najpre je trebalo obezbediti da se renoviraju javne ustanove, odnosno zgrade koje imaju energetsku efikasnost ravnu nuli, da se zamene vrata i prozori i urade demit fasade, pa tek onda meriti njihovu energetsku efikasnost, uštedu potrošnje struje, energenata za grejanje i slično – smatra Pernat.
Ona ističe da se ovom odlukom uvodi Savet za energetsku efikasnost čiji će članovi za svoj rad biti plaćeni novcem građana.
– U pitanju je nekoliko desetina miliona dinara koji će biti bačeni partijskim uhlebima, koji će moći samo da konstatuju da javni objekti i ustanove imaju energetsku efikasnost ravnu nuli – naglasila je Sonja Pernat i podsetila da Osnovna škola „Jovan Cvijić“ nije rešila pitanje grejanja.
Kladim se u najjeftinijj žvakaču gumu da je u pitanju ovo drugo
Odbornici, ako gradonacelnik nije čuo za problem pijace vode, pa bar je jedan od vas čuo.
Eto nama radosti, novo javno preduzece, novi v.d.direktor, novi menadzeri, cinovnici, sekretarice, pomocnici, savetnici itd, do beskraja. Sve nam u gradu extra funkcionise, samo nam je jos ovo trebalo. Ako mozda niste culi, nas grad nema vodu za pice, a obavestite i gradonacelnika, jer on ne zna i ne stize od krstenja jarica i drugih vaznih obaveza.