Državni revizori utvrdili brojne nepravilnosti u radu JKP „Vodovod i kanalizacija“
Državna revizorska institucija (DRI) je prilikom kontrole poslovanja JKP „Vodovod i kanalizacija“ iz Zrenjanina utvrdila nepravilnosti u vezi sa javnim nabavkama.
U izveštaju o reviziji pravilnosti poslovanja JKP „Vodovod i kanalizacija“ iz Zrenjanina, u delu koji se odnosi na javne nabavke za 2022. i 2023. i potraživanja od kupaca za prošlu godinu, pobrojane su utvrđene nepravilnosti u vezi sa planiranjem, sprovođenjem i praćenjem sprovedenih javnih nabavki.
Državni revizori su konstatovali da to ukazuje na slabosti i odsustvo internih kontrola u vezi sa obavljanjem poslova javnih nabavki.
Osim toga, uočeno je da potraživanja u poslovnim knjigama preduzeća nisu realno prikazana i da se ne preduzimaju adekvatne mere za njihovu naplatu.
Prema izveštaju DRI, u koji je redakcija portala zrenjaninski.com imala uvid, JKP „Vodovod i kanalizacija“ iz Zrenjanina u 2022. i 2023. godini nije u potpunosti primenilo odredbe Zakona o javnim nabavkama prilikom planiranja i sprovođenja postupaka javnih nabavki dobara, usluga i radova, čija je ukupna ugovorena vrednost 483,25 miliona dinara, dok potraživanja od kupaca u prošloj godini nisu u potpunosti evidentirana u skladu sa propisima.
„Preduzeće je obavilo nabavku dobara i usluga u iznosu od najmanje 5,05 miliona dinara bez sprovedenog postupka javne nabavke, a da nisu postojali osnovi za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama“, stoji u izveštaju Državne revizorske institucije.
Državni revizori su utvrdili i da je JKP „Vodovod i kanalizacija“ delimično preduzimalo mere naplate potraživanja u skladu sa propisima. U toku prošle godine je poslalo 283 opomene svojim dužnicima – pravnim licima, dok fizičkim licima nije dostavljalo opomene.
U toku 2023. je zaključilo 31 sporazum o priznavanju duga za utrošenu vodu i plaćanja u ratama sa fizičkim licima. Dužnicima je data mogućnost plaćanja duga na više mesečnih rata – pet, osam ili deset.
„Tokom 2023. preduzeće nije dostavljalo predloge za izvršenje javnim izvršiteljima i nema sudskih sporova protiv svojih dužnika, osim spora vrednog 14,09 miliona dinara, u kojem se javlja kao tužilac protiv „Fabrike vode“ u stečaju, koji je još uvek u toku. Preduzeće ne poseduje ni interni akt kojim bi propisalo visinu duga, koji bi bio osnov odloženog plaćanja na rate (reprogram) i odredilo broj rata za plaćanje dospelog duga, kao i lica odgovorna za praćenje naplate dugovanja potrošača po zaključenim ugovorima o reprogramu, a sve u cilju efikasnije naplate potraživanja“, navodi Državna revizorska institucija.
U izveštaju se navodi i spor koji zrenjaninsko javno komunalno preduzeće ima sa „Fabrikom vode“ u stečaju.
PROČITAJTE JOŠ: Više havarija na vodovodnoj mreži u Melencima, ekipe „Vodovoda“ su na terenu
JKP „Vodovod i kanalizacija“ je, naime, u stečajnu masu „Fabrike vode“ prijavilo potraživanja u iznosu od 95.164.067 dinara.
Od ukupno prijavljenog potraživanja, stečajni upravnik je priznao 65.689.837 dinara, što se odnosi na potraživanja po osnovu ugovora o pozajmici. Osporen je iznos od 29.474.200 dinara, od čega se 15.386.880 dinara odnosi na kompenzaciju međusobno fakturisanih usluga i iznos od 14.087.319 dinara koji je predmet spora koji se vodi pred Privrednim sudom u Zrenjaninu.
Radi se o neplaćenim računima za otpadne vode i naknade za korišćenje vodoprivrednih objekata za odvođenje otpadne vode iz 2020. i 2021. godine koje je stečajni dužnik odbio da plati „Vodovodu i kanalizaciji“. Privredni sud u Zrenjaninu je 11. aprila prošle godine doneo presudu u korist „Vodovoda“, ali je „Fabrika vode“ izjavila žalbu, pa postupak još uvek nije završen.
Zasto nije smenjen direktor vodovoda. Znamo da je i on postavljen po partijskoj linini. Kod nas se ne biranu kadrovi po znanju i struci nego po partijskoj liniji. Ti isti mnogi imaju sumnjive diplome.