• Desile se 44 teške povrede na radu, troje radnika poginulo!

    U 2018. godini, na teritoriji koju pokriva Odsek inspekcije za rad i radne odnose Srednjobanatskog upravnog okruga, desile su se 44 teške povrede na radu, dve teške povrede sa smrtnim ishodom i jedna smrtna povreda na mestu rada.   – Povrede su se najviše događale u industriji, poljoprivredi, trgovini na veliko i malo i građevinarstvu […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Desile se 44 teške povrede na radu, troje radnika poginulo!

    U 2018. godini, na teritoriji koju pokriva Odsek inspekcije za rad i radne odnose Srednjobanatskog upravnog okruga, desile su se 44 teške povrede na radu, dve teške povrede sa smrtnim ishodom i jedna smrtna povreda na mestu rada.

     

    – Povrede su se najviše događale u industriji, poljoprivredi, trgovini na veliko i malo i građevinarstvu – kaže za portal zrenjaninski.com Vera Lazarov, inspektorka za rad i radne odnose. – Najčešći uzroci su nepropisni rad sa opremom, nekorišćenje propisanih sredstava za ličnu zaštitu na radu i neosposobljenost za bezbedan rad. Među uzrocima su i neprimenjivanje osnovnih načela organizacije i izvođenja radova i odustajanje od propisanog i utvrđenog procesa rada.

     

    Lazarov dodaje da su uzroci i loša koordinacija učesnika u radu i angažovanje lica bez ugovora o radu. Do povreda dolazi i zbog toga što angažovana lica prethodno nisu upoznata sa tehnologijom rada.

     

    Povrede se najčešće događaju ponedeljkom

     

    Povrede se najčešće događaju ponedeljkom, i to u prvoj smeni. Muškarci se povređuju češće nego žene.

     

    Što se tiče starosne strukture, najčešće se povređuju zaposleni između 31 i 35 godina, i 46 i 50 godina, ističe Lazarov.

     

    Odsek inspekcije za rad i radne odnose doneo je prošle godine pet rešenja o zabrani rada na mestu rada. Doneo je i šest rešenja o otklanjanju nedostataka. Podneto je 11 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv poslodavaca, kao i jedna prijava za pokretanje krivičnog postupka protiv poslodavca.

     

    – Kako bi se povrede na radu smanjile i nastala šteta bila mnogo manja neophodno je da i poslodavac, ali i zaposleni, ispune svoje obaveze – kaže Lazarov. – Poslodavci imaju obavezu da obezbede bezbedan i zdrav rad u svakom aspektu. Trebalo bi da primene sve preventivne mere. Zaposleni moraju da se pridržavaju propisanih mera i sarađuju sa poslodavcem kako bi se preventivne mere primenile. Samo promenom nivoa svesti i kod poslodavaca i kod zaposlenih povrede na radu se mogu sprečiti – ističe Lazarov.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Grad