• Da nije postala vlasništvo grada, kuća Slavka Županskog bi propala

    Grad Zrenjanin je potkraj minule godine i zvanično doneo odluku da otkupi deo kuće u Svetosavskoj ulici. U pitanju je kuća Slavka Županskog (Melenci 1880 – Zrenjanin 1959). Županski je bio advokat, političar i vođa srpskog nacionalnog pokreta u Banatu u vreme Austrougarske monarhije i Prvog svetskog rata.   Kuća se pre toga nalazila u […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Da nije postala vlasništvo grada, kuća Slavka Županskog bi propala

    Grad Zrenjanin je potkraj minule godine i zvanično doneo odluku da otkupi deo kuće u Svetosavskoj ulici. U pitanju je kuća Slavka Županskog (Melenci 1880 – Zrenjanin 1959). Županski je bio advokat, političar i vođa srpskog nacionalnog pokreta u Banatu u vreme Austrougarske monarhije i Prvog svetskog rata.

     

    Kuća se pre toga nalazila u vlasništvu Bojane Ličanin iz Novog Sada, inače praunuke dr Slavka Županskog. Zbog značaja lika i dela Županskog za grad Zrenjanin, rodila se ideja da se u kući formira depandans Narodnog muzeja Zrenjanin. Zapravo, da se formira spomen kuća posvećena njemu i Srpskom narodnom odboru.

     

    „Ova nepokretnost u budućnosti bi trebalo da postane simbol prisajedinjenja Vojvodine i Banata Srbiji“, navela je lokalna samouprava. To je istaknuto u obrazloženju odluke da se otkupi ova kuća, koja se nalazi u užem centru grada na Begeju.

     

    Istoričar umetnosti Bojan Kojičić, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, ističe da, pored istorijske, kuća ima i značajnu arhitektonsku vrednost. Projekat njene rekonstrukcije je izradio Dragiša Brašovan, jedan od najznačajnijih srpskih arhitekata 20. veka. Brašovan je boravio u Velikom Bečkereku 1919. i 1920. godine obavljajući funkciju gradskog arhitekte. Iz Budimpešte u Veliki Bečkerek došao je na poziv svog zeta, tadašnjeg velikog župana Torontalske županije – advokata dr Slavka Županskog. Pored kuće Županskog, uradio je projekat rekonstrukcije zgrade Srpske zadružne banke, i vilu gradonačelnika dr Zoltana Perišića, nažalost srušenu. Uradio je i projekat adaptacije pozorišta, a kruna njegovog stvaralaštva u Bečkereku je Sokolski dom.

    – Županski je još 1913. zajedno sa svojom suprugom Anicom Brašovan kupio kuću iz 19. veka. Kuća se nalazi u neposrednoj blizini Srpske pravoslavne crkve Uspenja Bogorodice i parohijskog doma u Svetosavskoj ulici. To je učinio nakon povratka sa školovanja iz Budimpešte. Županski je od mladog i perspektivnog gradskog arhitekte Dragiše Brašovana naručio projekat rekonstrukcije svoje kuće. Rekonstrukcija je obuhvatala preoblikovanje fasade, adaptaciju enterijera i dogradnju u dvorišnom delu – objašnjava Kojičić.

     

    Jedna od najinteresantnijih građevina u Svetosavskoj ulici

     

    Prizеmna stаmbеna kuća sа širokim uličnim frоntоm i dvа dvоrišnа krilа, jedna je od najinteresantnijih građevina u Svetosavskoj ulici. Uprkos tome što je samo polovično očuvana,

     

    – Prvоbitnо, kuća је nа desnom kraju imаlа ајnfоrt kapiju koja je uklonjena zbog pretvaranja kolskog prolaza u lokal. Desna polovina kuće ima očuvanu fasadu. Leva je u potpunosti degradirana uklanjanjem celokupne dekoracije i probijanjem otvora za lokale bez ikakvog arhitektonskog smisla i reda. Pre oko tri decenije, naime, polovinu kuće je vlasnik prodao nakon čega je pretvorena u lokale. Kuća je ovim prepravkama u velikoj meri izgubila svoju arhitektonsku celovitost. Ipak, moguće je na osnovu očuvanog dela izvesti njenu kompletnu rekonstrukciju. To bi bilo veoma važno s obzirom na njen istorijski značaj za grad – smatra Kojičić.

     

    Slavko Županski
    Kuća Slavka Županskog u Svetosavskoj ulici

     

    Narodni muzej Zrenjanin je evidentirao pokretne predmete u kući

     

    Poslednje tri godine, od smrti arhitekte Slavka, inače unuka dr Županskog, i njegove majke, u kući niko ne živi. Krov prokišnjava, a fasada i spolјna stolarija su u lošem stanju. Naslednici, koji više ne žive u Zrenjaninu, nisu imali interesa i finansijskih mogućnosti da održavaju kuću. Zbog stepena zaštite koju uživa, nije dozvolјena promena spolјnog izgleda, uz minimalne intervencije u enterijeru.

     

    – Da nije postala vlasništvo grada, kuća bi i dalјe propadala. Zbog pomenutih ograničenja, ne bi bilo jednostavno pronaći zainteresovanog kupca. Ako bi joj se promenila namena, iz stambene u poslovnu, postojala bi opasnost od narušavanja njenog izgleda. Odnosno, došlo bi do gubitka još jednog Brašovanovog  dela u Zrenjaninu. Na ovaj način je njena neizvesna sudbina izbegnuta – ističe Kojičić.

     

    Međutim, to je samo prvi korak. Narodni muzej Zrenjanin je evidentirao pokretne predmete u kući. Sad se mora krenuti u njenu restauraciju i izradu projektno – tehničke dokumentacije adaptacije i prenamene enterijera u muzejsku postavku.

     

    – U realizaciju ovog značajanog projekta, koji će obogatiti kulturni sadržaj u gradu, biće uklјučene dve institucije kulture. U pitanju su Narodni muzej Zrenjanin i Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin. Svako će obavlјati poslove iz svoje delatnosti i nadležnosti – naglašava Kojičić.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    1. Uz dužno poštovanje lika i dela dr Županskog mislim da je 47000 evra (javno iznet podatak) kuća pretplaćena. Na njenu rekonstrukciju će se uložiti još toliko. Malo li je ? Ali ada se daje iz državne kase može se.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Grad