Nema mu ravnog: Pekmez od kajsija najbolji je u domaćoj režiji
Neko ih ljušti, neko ih melje, neko ih samo prepolovi. Kako god da se pripreme, na kraju završe u najlepšem od svih pekmeza na svetu – u pekmezu od kajsija. U radnji može da se kupi solidan džem od šljiva, još solidniji od šipka. I jagoda može da prođe. Ali, pekmez od kajsija je […]
Neko ih ljušti, neko ih melje, neko ih samo prepolovi. Kako god da se pripreme, na kraju završe u najlepšem od svih pekmeza na svetu – u pekmezu od kajsija.
U radnji može da se kupi solidan džem od šljiva, još solidniji od šipka. I jagoda može da prođe. Ali, pekmez od kajsija je najbolji u domaćoj režiji. Istina, treba malo truda, mešanja, prskanja i ribanja šporeta, ali se definitivno isplati. Domaćem pekmezu od kajsije nema ravnog.
PROČITAJTE JOŠ: Ishrаnа u lеtnjim mеsеcimа: Poslušajte savete stručnjaka i izbegavajte ove namirnice
Kajsije su ove godine dobro rodile i cena im se kreće od 100 do 120 dinara za kilogram. Na pijaci u Jug Bogdanovoj mogle su se kupiti i za 80 dinara.
Dakle, prvo kajsije ubrati, ako ste srećnici pa ih imate u voćnjaku ili bašti, ili kupiti na pijaci. Oprati ih i onda prepoloviti ili samleti. Ko ne voli ljusku, taj ih ljušti.
Na kilogram kajsija ide 250 do 350 grama šećera, u zavisnosti ko kakav pekmez voli. U masu se doda i konzervans, prema uputstvu sa kesice.
Kajsije u šećeru ostave se da prenoće, uz povremeno mešanje. Da se, što bi babe rekle, „lepo ugrizu“.
Postupci kuvanja se razlikuju
I postupci kuvanja se razlikuju. Neko kuva „na plitko“, što znači dve – tri kutlače mase sipa u šerpu i kuva dok se ne zgusne. Mešanje pored usijanog šporeta se podrazumeva. I prskanje vrelog pekmeza.
Neko, opet, stavi masu u duboki lonac, pa na tihoj vatri kuva i kuva i kuva… Sve dok se ne postigne željena gustina.
Vreo pekmez sipa se u ugrejane tegle, koje su, naravno, prethodno dobro oprane i sterilizovane. Tegle sa pekmezom poređaju se u pleh sa toplom vodom i stave u rernu koja je malo zagrejana, da se na pekmezu uhvati korica.
U rerni se pekmez i ohladi. Na kraju se poveže celofanom i zatvori poklopcem. I ređa, najbolje na tamno i hladno mesto. Ko ga ima. Ko nema, ređa tegle tamo gde može.
PROČITAJTE JOŠ: Banatske savijačice ili gibančice – jeftine a prosto neodoljive
Pre mnogo godina, zimnica se nije načinjala do zime. Jelo se sezonsko voće sve dok ga ima, a pekmezi i kompoti smeli su da se načnu kad u bašti više nema ničeg.
Sada to više nije slučaj. Niti znaš šta je sezonsko voće, kad se spoje jagode i lubenice ili višnje i šljive na istoj tezgi, niti više bilo ko ima strpljenja da čeka.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.