KAKO POSLASTIČARI PRAVE SLADOLED
Posetili smo gradsku poslastičarnicu „Sport“ i otkrili šta Zrenjaninci najviše vole
Valjda nema osobe, mlade ili stare, koja ne uživa u letnjoj poslastici zvanoj sladoled. U porciji ili kornetu, voćni ili mlečni, sladoled je sinonim za leto, sunce i osveženje. Rado ga jedemo, ali kako se pravi? To smo pitali Samira Halitija, iz zrenjaninske poslastičarnice „Sport“, u čijim sladoledima, ali i drugim poslasticama, Zrenjaninci uživaju skoro 70 godina.
– Sladoled može da se pravi na više načina, a mi smo se opredelili za tradicionalnu recepturu. Ta receptura podrazumeva prethodno kuvanje smese od jaja, šećera i mleka u parnom kazanu. Nakon kuvanja, smesu brzo hladimo na četiri stepena, a odatle se ona ubacuje u poslednju fazu izrade, a to je mašina za sladoled, gde se smesa kondicionira do onakvog stanja kakvog ga mi znamo kao sladoled. Na kraju se ubacuju ukusi, i to je to – objašnjava sagovornik portala „Zrenjaninski“.
Naši stariji sugrađani ostali su verni starinskim ukusima kao što su vanila, čokolada, limun, punč i jagoda, a mlađi vole i one novije, modernije.
– Svake godine imamo poneki novi ukus. Odnedavno imamo ukus oreo, pa bajaderu i ferero roše, a već smo navikli Zrenjanince na straćatelu, ili šumsko voće i jogurt – dodaje Samir.
Sladoled na koji smo navikli je generalno slađi u odnosu na one koje liže ostatak Evrope.
– I ove godine bili smo na sajmu poslastičarstva u Riminju, koji je jedan od najjačih iz naše branše u Evropi. Tendencija je – dekoracija. No, sladoled u našem okruženju je zato mnogo skuplji, a kugla dostiže cenu i od 1,5 evra. To za naše prilike još nije prihvatljivo tako da ostajemo verni tradicionalnoj recepturi – ističe Samir.
Kugla sladoleda u poslastičarnici „Sport“ košta 50 dinara i to je cena koja je Zrenjanincima dostupna. Svakog dana mogu da izaberu jedan od 20 ukusa odličnog sladoleda. A kornet ili porcija – po volji.