• Jelena Jovanović najbolji mladi poslastičar u Srbiji: Budite istrajni i otvoreni da čujete savete

    Da je poslastičarstvo zaista zanat koji treba negovati i čuvati od zaborava možemo videti na sve većoj zainteresovanosti srednjoškolaca da učestvuju u takmičenju „Mladi poslastičar“, koje kompanija Dijamant iz Zrenjanina realizuje još od 2017. godine. Od tada, više od 250 učenika oprobalo se u pripremi poslastica.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Jelena Jovanović najbolji mladi poslastičar u Srbiji: Budite istrajni i otvoreni da čujete savete
    Foto: Dijamant

     

    Projekat svake godine okupi talente iz pet stručnih škola u Srbiji, koji se najpre takmiče u pripremi poslastica na nivou škole, da bi na kraju 15 najboljih pokazalo svoje umeće i veštine u finalu.

     

    Nagrada za najbolje podrazumeva stipendiju u iznosu od 250.000 dinara, u cilju pružanja dalje podrške mladim ljudima da se nakon završetka školovanja posvete izgradnji karijera.

     

    Kako je to biti najbolji mladi poslastičar, koje su veštine potrebne i kakvo iskustvo donosi takmičenje, ispričala nam je sedamnaestogodišnja Jelena Jovanović iz Smedereva, pobednica ovogodišnjeg ciklusa Dijamantovog takmičenja.

     

    PROČITAJTE JOŠ: VIDEO: Najlepši ovogodišnji ljubavni film je stigao u CineStar Zrenjanin!

     

    • Zašto baš poslastičarstvo? Kako je nastala ideja da se baviš ovim zanimanjem?

     

    Moja ljubav prema poslastičarstvu nastala je još u detinjstvu. Odrasla sam posmatrajući mamu i baku kako često pripremaju razne poslastice, a ja sam im uz radoznalost i veliko interesovanje pomagala. Privlačio me je proces nastanka zanimljivih slatkiša i dekoracija, a kroz primer koji sam imala kod kuće, shvatila sam da je to poziv koji želim da sledim u budućnosti.

     

    • Koliko misliš da je važno za mlade ljude poput tebe da učestvuju u ovakvoj vrsti takmičenja?

     

    Takmičenja poput Dijamantovog „Mladog poslastičara“ su veoma značajna za početnike kao što sam ja, koji žele u budućnosti da postanu najbolji u ovom zanatu, jer pružaju dobru osnovu za razmenu ideja, iskustava i novih veština. Tokom trajanja radionica na nivou škole imali smo priliku da učimo od Zdravka Gavrilovića, najpoznatijeg profesionalca u ovoj oblasti, koji je sa nama nesebično delio dragocene savete i znanje, a koja su nam pomogla da razvijemo samopouzdanje i kreativnost u svom nastupu. Zahvaljujući ovom takmičenju stekla sam nove veštine, naučila važne stvari za ovaj zanat i, ono najlepše, upoznala nove ljude i stekla poznanstva.

     

    mladi poslastičar
    Foto: Dijamant

     

    • Možeš li da opišeš svoj put kroz Dijamantovo takmičenje „Mladi poslastičar“? Kako si se pripremala za različite faze i koji su tvoji utisci od radionica, pa sve do finala?

     

    Podrška i smernice profesora bile su mi od velike važnosti kroz celo ovo putovanje. Prvi deo takmičenja bio je najizazovniji, jer sam se prvi put suočila sa strahovima i nesigurnostima, koje sam prevazišla intenzivnim radom na unapređenju svojih veština. Finale je donelo drugu dozu napetosti, jer se nalazite u istoj prostoriji sa toliko vrednih vršnjaka koji se trude da pokažu sve ono na čemu su vredno radili mesecima.

     

    • Na koji način misliš da će osvajanje ove titule uticati na razvoj daljeg karijernog puta i koje su ti se prilike otvorile?

     

    Titula najboljeg mladog poslastičara predstavlja prekretnicu u mom daljem profesionalnom razvoju, jer pruža nove mogućnosti, daje dodatnu motivaciju i otvara nova vrata. Ubrzo nakon finala dobila sam poziv da postanem članica Junior chefs cluba, u čijoj organizaciji sam otputovala u Pariz i zajedno sa kolegama iz ugostiteljstva učestvovala u pripremi poslastica za Srpsku kuću, koja je mesto promocije naše kulture i gastronomije. Moj boravak u Francuskoj pomogao mi je da steknem nova znanja i upoznam se sa drugačijim metodama pripremanja poslastica, koje ću primeniti i u svom daljem radu i karijeri.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    • Da li imaš neku poruku ili savet za tvoje buduće kolege koje žele da se bave poslastičarstvom?

     

    Savet za sve one koji žele da se bave ovim zanimanjem je da uz puno truda i zalaganja mogu da postignu sve što zamisle. U našoj zemlji postoji dosta stručnih škola koje imaju poslastičarski smer, gde se stiču neophodne veštine i znanja, koja su osnova za dalji profesionalni razvoj. Budite istrajni, uporni i otvoreni da saslušate i upijate sve savete, jer ćete tako uspeti da ostvarite svoje snove i ciljeve.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Slobodno vreme