Jedna od najomiljenijih poslastica u prazničnim danima su medenjaci
Jedna od najomiljenijih poslastica u prazničnim danima koji nam predstoje su medenjaci. Još ako se majstorski našaraju, mogu biti jestiv a lep ukras na prazničnom stolu, a i na novogodišnjoj jelki. Zato smo za čitaoce portala zrenjaninski.com recept za domaće medenjake potražili na pravom mestu. Naša sagovornica je Mara Viljačik iz Aradca, koja već […]
Jedna od najomiljenijih poslastica u prazničnim danima koji nam predstoje su medenjaci. Još ako se majstorski našaraju, mogu biti jestiv a lep ukras na prazničnom stolu, a i na novogodišnjoj jelki.
Zato smo za čitaoce portala zrenjaninski.com recept za domaće medenjake potražili na pravom mestu. Naša sagovornica je Mara Viljačik iz Aradca, koja već godinama važi za jednu od najboljih „majstorica“ za domaće a vrlo dekorativne medenjake.
– Medenjaci su omiljeni zimski kolač. Mogu dugo da stoje, i po nekoliko meseci, a u sebi sadrže začine koji su karakteristični za zimu, pre svega cimet i anis – priča Mara.
PROČITAJTE JOŠ: Blago iz prirode: Cvekla sadrži brojne vitamine i minerale
U Slovačkoj, medenjaci su vrlo popularni, pa je mnogim ženama pravljenje medenjaka pravi biznis. Mara Viljačik je recept za medenjake preuzela na jednoj radionici u Slovačkoj, na kojoj je naučila i kako ih dobro napraviti, ukrasiti i sačuvati.
– Svaka kuća ima svoj recept za medenjake, ali ovaj je proveren. Medenjaci su ukusni, lepi, dekorativni i ako se pravilno upakuju, mogu da stoje i mesec, pa i više dana – kaže Mara, koja je nesebično svoj recept podelila sa čitaocima našeg portala.
Recept za medenjake
Potrebno je 300 grama mekog brašna, 350 grama prah šećera, 150 grama meda, 4 jaja, 1 čajna kašičica sode bikarbone, 1 margarin i začini po želji. Sada postoji mešavina začina za medenjake, ali može se dodati cimet i anis.
– Ja dodajem i jednu kašiku kakaa, jer volim da medenjaci budu malo tamniji, zbog kasnijeg dekorisanja – dodaje naša sagovornica.
Ove sastojke treba umesiti i ostaviti u frižideru preko noći, a smesa može da odstoji i dan – dva na nekom hladnom mestu. Nakon toga, dodati još 600 grama brašna, pa opet izmesiti. Smesa se razvalja na debljinu od pola centimetra i vade se medenjaci kalupima po želji. Medenjaci se vrlo brzo peku, pa treba paziti da ne izgore u rerni. Od ove količine izađe 4 – 5 standardnih plehova za rernu. Važno je, i kad ih ređate u pleh, da između ostavite razmak, jer medenjaci tokom pečenja narastu.
Najteži deo je ukrašavanje.
– Napravi se smesa od jednog belanca i od 180 do 200 grama prah šećera i malo limunovog soka. Smesa ne sme da bude ni retka ni gusta, ali to je već stvar vežbe. Ja tu smesu stavim u običnu vrećicu za zamrzivač, kojoj odsečem vrh, i onda šaram medenjake – otkriva Mara.
Ako medenjake ostavite u limenim kutijama, sveži mogu da budu i po mesec i više dana. Ako nemate limene, mogu da posluže i plastične posude.
Medenjaci su neizostavni kolač na prazničnoj trpezi. No, Mara dodaje da se za Božić tradicionalno prave i drugi sitni kolači, pre svih orasnice i štanglice sa orasima sa glazurom, sličnom kao za medenjake.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.