VIDEO: Kako su nekadašnje čuvene zrenjaninske fabrike reklamirale svoje proizvode
Zrenjanin je u nekadašnjoj Jugoslaviji važio za jedan od najjačih industrijskih centara, čije su fabrike bile poznate po izuzetno kvalitetnim proizvodima.
Kada je pre jedne decenije, u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin, otvorena izložba „Sve je samo reklama“, u okviru zajedničkog projekta Muzeja Vojvodine iz Novog Sada i Gradskog muzeja iz Subotice, zrenjaninska publika imala je priliku da vidi kako se reklama tokom istorije menjala i prilagođavala potrebama savremenog društva, kako je izgledao taj put i koje sve oblike je ona poprimala u toku svog razvoja.
Ono što je ovu izložbu dodatno povezivalo sa Zrenjaninom bio je reklamni materijal koji je štampan krajem 19. i početkom 20. veka u Velikom Bečkereku, a koji je tesno povezan sa zanatskom, trgovačkom i industrijskom delatnošću.
PROČITAJTE JOŠ: Sve u 16: Znate li šta to znači i odakle vodi poreklo ovaj neobičan izraz?
Tako su posetioci izložbe mogli, između ostalog, da vide i reklamni listić trgovine „Beno Testverek“ nastao početkom 20. veka, oglas o otvaranju fotografskog ateljea Ištvana Oldala iz 1854. godine, reklamni listić i razglednicu pivare „Dunđerski“, jelovnik trpezarije „Kod bele lađe“, nota-račun fabrike nameštaja „Anton Bence i sin“ iz 1900. godine, memorandum trgovine štrikane i pletene robe „Eugen Klajn“…
Pojam reklame kao svojevrsnog fenomena u razvoju ljudskog društva veoma je kompleksan, kao i oblici kroz koje se ona ispoljavala u određenim vremenskim periodima. Reklama se tokom opšteg istorijskog razvoja menjala i prilagođavala potrebama poslovnog i društvenog života. Iako su trgovci i zanatlije još u dalekoj prošlosti shvatili njen značaj, temelji i osnovne ideje savremenog marketinga potiču iz druge polovine 19. i sa početka 20. veka.
„Jačanje ekonomske osnove društva i porast broja zanatskih i trgovačkih radnji krajem 19. i početkom 20. veka doveli su do konkurentske borbe u kojoj reklama postaje moćna poluga poslovnih uspeha. Sačuvani materijal iz Velikog Bečkereka iz ovog vremena ilustruje bogatu reklamno-komercijalnu delatnost trgovina, zanatskih radnji i fabrika. On potvrđuje kontinuirani razvoj marketinga koji se odvijao pod evropskim uticajima“, kažu u Narodnom muzeju Zrenjanin.
Jedna od najstarijih formi reklame bila je reklamna tabla ili cimer, a nešto kasnije su se pojavile i razne vrste štampanih oglasa: novinski oglasi, reklamni listići, plakati, katalozi, cenovnici, kalendari, prospekti, dopisnice, razglednice, memorandumi, etikete, nalepnice. Značajnu ulogu u reklamiranju proizvoda imali su izlozi i ambalaža. Početkom 20. veka javljaju se svetlosne reklame, a narednih decenija i radio-reklame, kao i reklamni filmovi.
Zrenjanin je u nekadašnjoj Jugoslaviji važio za jedan od najjačih industrijskih centara, čije su fabrike bile poznate po izuzetno kvalitetnim proizvodima. Stoga ne čudi što su ih reklamirali čuveni sportisti i glumci, ili što su pojedini brendovi prikazivani čak i u legendarnim domaćim filmovima.
Tako je nameštaj fabrike „Žarko Zrenjanin“ našao svoje mesto u petom nastavku komedije „Lude godine“, odnosno „Žikine dinastije“, pod nazivom „Idi mi, dođi mi“, snimljenom 1983. godine.
Proizvode Fabrike čarapa „Udarnik“ reklamirali su legendarni fudbaler Crvene zvezde Robert Prosinečki i glumica Lidija Vukićević. Na Jutjubu se i danas može naći video reklama u kojoj Prosinečki prolazi Knez Mihailovom u Beogradu, ulazi u gradski prevoz, potom i u bife i naručuje kafu za šankom, dok se kadar polako sa ispijanja kafe spušta na njegove noge bez cipela – u čisto belim čarapama.
„Prave cipele možda nećete naći, ali čarape da“, glasio je tekst čuvene reklame.
Prosinečki je tih dana, na prelazu iz osamdesetih u devedesete, bio glavna fudbalska zvezda Jugoslavije, a ništa manja zvezda na tekstilnoj sceni bivše države nije bio ni zrenjaninski „Udarnik“.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
Reklamu je u vreme najveće popularnosti serije „Bolji život“ snimila i glumica Lidija Vukićević, uz kratku poruku: „Čarape Udarnik – 90 godina tradicije“.
Starijim Zrenjanincima danas samo preostaje da se sećaju tog vremena. Danas su u grad na obalama Begeja stigle neke druge fabrike, neke druge „face“ su zagospodarile javnom scenom, a reklame su se dobrim delom preselile iz novina i sa televizija na društvene mreže, s obzirom na to da su uvek odražavale atmosferu, ukus i stil jedne epohe. One su i dalje odraz društvenog, privrednog i političkog života, ali i umetničkih i kulturnih promena i dešavanja u određenom periodu. Svidelo se to nekome ili ne.
Сећам се са носталгијом тих реклама!
Која времена!
A onda su isplivale fukare i dan danas uspešno uništavaju ZR…..
Do 1988.Vojvodina je imala najmanje pedeset posto jaču industriju u rukama radnika, nego danas cela Srbija u rukama divljeg nakota.
Pojavile su se „face“ odavno i uništile sve! Od svih tih silnih fabrika nije ostalo ništa… Jugoremedija, Žitoprodukt, Mlekara, Radijator, Udarnik, Šinvoz, Tepihara, Ž. Zrenjanin, Pivara… Na tim mestima zgrade. Nekad ponosan grad, sad grad u izumiranju za 2 decenije! Treba te reklame da gleda svaki gradonačelnik Zrenjanina i da se zapita.
Grad je za 40 godina izgubio 25 hiljada stanovnika.Pa to je fenomenalno.